Pediatrik travma olgularında koagülasyon bozukluğunun travmaya etkisi
The effect of coagulation disorder on trauma in pediatric trauma cases
- Tez No: 727637
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BERNA ANIL, PROF. DR. MURAT ANIL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Travmaya bağlı mortalite ve morbiditenin önemli sebeplerinden biri kanamadır. Araştırmanın birincil amacı yüksek enerjili çocuk travmalarında koagülopatinin sıklığını,klinik sonuçlara etkisini araştırmaktır. Hastalar ve Metot: T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Servisi' ne 13.10.2020- 01.06.2021 tarihleri arasında 0- 18 yaş arası travma sebebiyle başvuran, ciddi yaralanma olasılığı düşünülen, direkt grafi dışında radyolojik tetkik, hemogram planlananlar, acil ameliyata girenler, KİBAS tedavisi alanlar ve kardiyopulmoner resüsitasyon yapılanlar çalışmaya dahil edildi. Başvurudaki fizik bakı bulguları ile GKS, PTS, ISS, GOS-E hesaplandı. Hastaların yaş,cinsiyet,kronik hastalık varlığı,travma sebebi,başvurudaki patolojik fizik muayene bulguları,radyolojik bulguları değerlendirildi.Olgular ISS>15 ve ISS>25; PTS≤8 ve PTS>8; GOS-E15 olma durumunu öngörmede venöz bikarbonat düşüklüğü ve D-dimer yüksekliği en anlamlı parametre olarak saptandı. D-Dimer düzeyi >4210 ng/mL olması durumunda duyarlılık %82,8 ve özgüllük %46,6 idi. Hemoglobin, trombosit sayısı, koagülasyon tetkikleri olguların yaş ve cinsiyetlerine göre değerlendirildiğinde ise anemi ve uzun PZ; ISS>15 olma durumlarını öngörmede en anlamlı kriter olarak saptandı. Olguların PTS≤8 olma durumunu öngörmede lojistik regresyon analizinde hemoglobin düşüklüğü en anlamlı parametre olarak saptandı. Hemoglobin düzeyinin PTS≤8'i öngörme gücü ROC analizi ile incelendi. Hemoglobin düzeyi ≤11 g/dL olması durumunda duyarlılık %50 ve özgüllük %85 idi. Hemoglobin düzeyinin GOS-E
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Bleeding is one of the important causes of trauma-related mortality and morbidity. The primary aim of the study is to investigate the frequency of coagulopathy and its effect on clinical outcomes in high-energy pediatric traumas. Patients and Method: Patient between 0-18 years of age who applied to the Pediatric Emergency Service of the Izmir Tepecik Training and Research Hospital, University of Health Sciences, due to trauma between the dates of 13.10.2020- 01.06.2021 who were scheduled complete blood count examination, radiological examination other than direct radiography, who underwent emergency surgery, who were treated for increased intracranial pressure syndrome and who underwent cardiopulmonary resuscitation were included in the study. PTS,GCS,ISS were calculated based on the physical examination findings when the patients were first admitted to the emergency department. Age and gender, presence of chronic disease, cause of trauma, pathological physical examination findings at the time of admission, and radiological findings were evaluated.Cases were divided into two groups for each parameter as ISS>15 and ISS>25; PTS≤8 and PTS>8; GOS-E15. In case of D-Dimer level >4210 ng/mL, sensitivity was 82.8% and specificity was 46.6%. When the hemoglobin, platelet count, and coagulation tests were evaluated according to the age and gender of the patients, anemia and long PZ was found to be the most significant criterion in predicting ISS>15. In the logistic regression analysis, low hemoglobin was found to be the most significant parameter in predicting the PTS ≤8 status of the cases. The predictive power of hemoglobin level for PTS≤8 was analyzed by ROC analysis. If the hemoglobin level was ≤11 g/dL, the sensitivity was 50% and the specificity was 85%. When the predictive power of GOS-E