Psikodrama uygulamasının psikiyatri hemşirelerinin duygusal emek stratejilerine etkisi
The effect of psychodrama on psychiatric nurses' emotional labor strategies
- Tez No: 727639
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KÜÇÜK, PROF. DR. EJDER AKGÜN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, psikodrama uygulamasının psikiyatri hemşirelerinin duygusal emek stratejilerine etkisini belirlemek amacıyla ön test son test kontrol gruplu, tekrarlayan ölçümlü araştırma deseninde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili'nde yer alan bir psikiyatri hastanesinde çalışan hemşireler (16 deney, 32 kontrol) oluşturdu. Veriler bilgi formu,“Duygusal Emek Ölçeği”,“Kişilerarası Tepkisellik İndeksi”,“Asıl Form Schutte Duygusal Zeka Testi”ile Mart 2018- Ocak 2019 tarihleri arasında toplandı. Verilerin analizinde deney ve kontrol grubunun benzerliğini değerlendirmede her iki gruba da ön test uygulandıktan sonra, deney grubuna 10 oturumdan oluşan psikodrama uygulaması gerçekleştirildi. Kontrol grubuna ise herhangi bir uygulama yapılmadı. Oturumlar tamamlandıktan sonra, 3. ve 6. aylarda her iki grubun izlemleri yapıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı ve karşılaştırmalı istatistiksel analiz kullanıldı. Araştırmada tüm bulgular p≤0,05 anlamlılık düzeyinde sınandı. Uygulama öncesi deney ve kontrol grubundaki hemşirelerin bireysel özellikleri ve ölçek puanları arasında anlamlı fark olmayıp gruplar birbirine benzerdi. Uygulama sonrası deney grubunun kontrol grubuna göre yüzeysel rol yapma son test puan ortalamasında anlamlı artış saptandı (Z: -1,991; p:0,046). Deney grubunun yüzeysel rol yapma puan ortalamasında zamana göre anlamlı bir fark bulunmadı. Sonuç olarak, psikodrama uygulaması psikiyatri hemşirelerinin hasta bakım sürecinde sergiledikleri davranışlarda değişim yarattı. Ancak beklenenin aksine uygulama sonrası yüzeysel rol yapmayı arttırdığı tespit edildi. Psikiyatri hemşirelerinde duygusal emek davranışını etkileyen başka parametrelerle de çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a repeated measures design with pretest-posttest control group to determine the effect of psychodrama on the emotional labor strategies of psychiatric nurses. The study was conducted with 48 nurses (16 experimental, 32 control) working in a psychiatric hospital in Istanbul during March 2018 and January 2019. In data collection information form,“Emotional Labor Scale”,“Interpersonal Reactivity Index”,“Original Form of Schutte Emotional Intelligence Test ”was used. After the pre-test was applied to both groups, 10 psychodrama group sessions were carried out to the experimental group. No application was applied to the control group. After the sessions were completed, both groups were followed up at the 3rd and 6th months. Descriptive and comparative statistical analysis were used. For all analyses, the significance level was accepted as p≤0.05. There was no significant difference between the individual characteristics and scale scores of the nurses in the experimental and control groups before the application, and the groups were similar. There was a significant increase in post-test average surface acting score of the experimental group compared to the control group (Z: -1.991; p: 0.046). There was no significant difference in the average surface acting score of the experimental group over time. As a result, psychodrama changed the behavior of psychiatric nurses during the patient care process. However, contrary to expectations, it was found that psychodrama increased the surface acting of psychiatric nurses. Studies on other parameters that affect psychiatric nurses' emotional labor are recommended.