Psikodrama uygulamalarının internet bağımlılığı üzerindeki etkisi
The effects of psychodrama practiceson internet addiction
  1. Tez No: 928285
  2. Yazar: BETÜL BAYRAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN GÖKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırmada, internet bağımlılığına sahip üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığını azaltmaya yönelik uygulanan psikodrama uygulamalarının etkililiğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, 2023-2024 bahar döneminde, devlet ve vakıf üniversitelerinde eğitim gören ön lisans ve lisans öğrencileri arasından Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu ölçeği puanlarına göre belirlenmiş 30 öğrenci deney grubuna (15 öğrenci) ve kontrol grubuna (15 öğrenci) atanmıştır. Psikodrama uygulamaları haftada 2 gün toplam 12 seanstan oluşmaktadır. Yarı deneysel desene göre planlanan bu çalışma, ön-test, son-test ve psikodrama uygulamasının bitiminden 3 ay sonra izlem-testi ölçümleri yapılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma verileri için katılımcılara Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği – Kısa Formu (DDGÖ-16) ve Bütünleyici Kendilik Farkındalığı ölçeği uygulanmıştır. Psikodrama uygulamalarının etkililiğini gözlemleyebilmek için 2 (Grup) X 3 (Zaman) iki yönlü karma desen varyans analizi (ANOVA) ile değerlendirilmiştir. Grup içi karşılaştırmalara eşleştirilmiş gruplar t- testi (paired samples t test) kullanılarak bakılmıştır. Sonuçlar, deney grubundaki katılımcıların psikodrama uygulamaları öncesi ve sonrası Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği- Kısa Form ve Bütünleyici Kendilik Farkındalığı ölçeğinden aldıkları toplam puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği ve izlem ölçümlerinde bu farklılığın korunduğu yönündedir. Kısaca, internet bağımlılığına sahip kişiler için psikodrama uygulamalarının etkili olduğu tespit edilmiştir. Çalışmaya ilişkin sonuçlar literatür ışığında tartışılmış, sınırlılıklar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effectiveness of psychodrama practices in reducing internet addiction among university students who have internet addiction. For this purpose, 30 students were selected based on their scores from the Young Internet Addiction Scale Short Form and assigned to the experimental group (15 students) and the control group (15 students) among associate and undergraduate students studying at public and private universities during the spring semester of 3 2023- 2024. Psychodrama practices consist of 12 sessions, held twice a week. This study, planned according to the quasi-experimental design, was conducted with pre-test, post-test, and follow-up test measurements three months after the end of the psychodrama application. Participants were administered the Socio-Demographic Information Form, Young Internet Addiction Scale Short Form, Difficulties in Emotion Regulation Scale – Short Form (DERS-16), and Integrative Self Awareness Scale for data collection. The effectiveness of the psychodrama practices was evaluated using 2 (Group) X 3 (Time) two-way mixed-design analysis of variance (ANOVA) and paired samples t-test for intra-group comparisons. The results indicate that there was a statistically significant difference between the total scores of participants in the experimental group on the Young Internet Addiction Scale Short Form, the Difficulties in Emotion Regulation Scale - Short Form, and the Integrative Self-Awareness Scale before and after the psychodrama interventions, and this difference was maintained in the follow-up measurements. In short, it has been determined that psychodrama interventions are effective for individuals with internet addiction. The results of the study have been discussed in light of the literature, with limitations and suggestions provided.