Şiddet gören kadınlarda sosyal destek ve psikodrama'nın pozitif negatif duygu durumlarına ve yaşam doyumlarına etkileri
The effect of psychodrama i̇sai̇med to be measured i̇n vomen under vi̇olence, these women wheter havi̇ng soci̇al support or not, evaluated separetely, the feeli̇ng status i̇n thei̇r li̇fe sati̇sfacti̇on and posi̇ti̇ve or negati̇ve percepti̇ons are asked and measure
  1. Tez No: 425029
  2. Yazar: MERAL PARKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ERTUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Araştırmamda şiddet gören kadınların aldığı sosyal desteğin yanında Psikodrama uygulamasının yaşam doyumlarına ve olumlu-olumsuz duygu durumlarına etkisi araştırılmıştır. Araştırmam iki bölümden oluşmaktadır. Birinci aşama psikodrama (kalitatif tekniği ile değerlendirme) ikinci aşama ise ön son (kantitatif tekniği ile değerlendirme) test uygulamaları'dır. Aşağıda araştırmamın detaylarını görebilirsiniz. Araştırma kapsamının ilk bölümünde 2 gruba psikodrama çalışması yapılmıştır. • Birinci grup şiddete maruz kalmış aynı zamanda sosyal destekle birlikte psikodrama almış, yani“Suriyeli Göçmen Hanımlar”. Suriyeli Göçmen Hanımlar(Suriye kökenli Türkiye'de yaşayan kadınlar) (n:10) • İkinci grupta ise; Türkiye'de mevcut olan“Kadın Sığınma Evi'nden destek alan ve psikodrama çalışmasına katılan Türkiye'de yaşayan kadınlar (n:10) • Üçüncü grup ise şiddet nedeniyle ayaktan polikliniğe gelip sadece Dr ve ilaç desteği alan gruptan oluşmaktadır. Psikodrama çalışması yapılmamıştır.(n10) 10'ar kişilik iki gruba ayırdığımız katılımcıları haftada 2 saat toplamda 16 saatlik 8 oturumla Psikodrama çalışması yapılmıştır. İki grubada aynı oturum formatı ve gündemi uygulanmıştır. Araştırma kapsamının ikinci bölümünde ise ”Desteksiz" olan gruba sadece ön test, diğer üç gruba hem ön test hem de son test uygulaması yapılmıştır. Uygulama dağıt topla tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma öncesi ve sonrası uygulanan anketlerde Sosyal Destek- Yaşam Doyumu-Olumlu Olumsuz Duygu durumlarının algısında istatistiksel olarak anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmanın bulgularına iki ayrı analiz uygulanmıştır. • Cronbach's Alpha ve Anova Cronbach's Alpha analizi (,906) sonucu data'nın güvenirlilik düzeyi yüksektir. Anova analizi sonucu %95 güvenle, grupların ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık vardır. Araştırma sonucunda Psikodrama'nın şiddet gören kadınların duygu durumları ve yaşam doyumları üzerinde ilave önemli etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the effect of psychodrama is aimed to be measured in women under violence. These women whether having social support or not, evaluated separetely. The feeling status in their life satisfaction and positive or negative perceptions are asked and measured. The study covers overall 42 women: 10 women having social support plus psycho drama; 10 women from Syrian Refugee Support Center, pulus psychodrama; 12 women having only medical support and 14 women having no support . The 14 women having not supported in any way had evaluated only with the pretest. All the other 12 women who had stated violence of all sorts in their life took the pre and post inquiries . 20 of these women separete two: 10 Syrians and 10 from the woman shelter. To each group 8 sessions of psychodrama were applied, being two hours each . The results of the inqures evaluated by cronbac's Alpha and Anova tests. The results showed statistically importence Social Support- Life Satisfaction and Positive- Negative Perceptions Tests . Cronbach's Alpha analysis being (,0.906) Shows that the tests reliances are high. The Anova analysise with 95 % confidence shows the importance of the results. As a result the psychodrama appears to be an affective method on feeling status of women under violence.