Kişilik faktörleri ve risk alma düzeylerinin yenilikçilik üzerindeki etkileri: Teknoloji geliştirme bölgeleri örneği
The effects of personality factors and risk-taking levels on innovation: Case of technology development zones
- Tez No: 727663
- Danışmanlar: PROF. DR. KIYMET ÇALIYURT, DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKE ORUÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Girişimcilerin girişimlerini kurarken ve yenilikçilik yaparken yaşadığı süreçler ve karşılaştıkları güçlükler konusunda birçok araştırma yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. Ancak yapılan araştırmaların ağırlıkla girişimcilerin karşılaştığı finansal güçlüklere odaklandığı ve sosyal güçlüklerin ise ya yok sayıldığı ya da yeterince üzerinde durulmadığı görülmektedir. Literatürde yeterince değinilmemiş ve yeterince araştırılmamış olsa da sosyal güçlüklerin ve sosyal risk alma davranışının en az finansal güçlükler ve finansal risk alma davranışı kadar önemli olduğu düşünülmektedir. Bu araştırma projesi ile girişimcilerin yenilikçilik sürecindeki finansal risk alma davranışı ve sosyal risk alma davranışı kişilik özellikleri ile birlikte ele alınmaktadır. Araştırmada nicel yöntem ve nitel yöntemin bir arada kullanıldığı karma araştırma deseni kullanılmaktadır. Karma araştırma deseni ile öngörülen olguların nicel yöntemle tespit edilmesi ve nitel yöntemle olguların nedenlerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında 264 anket ve 20 mülakat gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın nicel bölümünde temel istatistik testleri yapılmış ve araştırma modeli Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) analizi yöntemi ile test edilmiştir. Nitel bölümde ise mülakatlar deşifre edilmiş ve kodlanmıştır. Nicel ve nitel bulgular bir araya getirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak girişimcilerin kişiliklerinde deneyime açıklık, yeniliğe açıklık ve dışa dönüklük özelliklerinin ön plana çıktığı ve bu özeliklerin hem sosyal risk almayı hem de yenilikçiliği etkilediği tespit edilmiştir. Hem nicel hem de nitel bulgulardan yola çıkarak sosyal risk almanın girişimcilik süreçlerinde önemli rol oynadığı ve yenilikçiliği etkilediği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
A lot of studies have been done, and continue to be done, on the processes and challenges that entrepreneurs confront while founding new businesses and innovation. However, it is seen that the researches mostly focus on the financial difficulties that entrepreneurs encounter, while social issues are either ignored or overlooked. Although it has not been adequately addressed or studied in the literature, social difficulties and social risk-taking behavior are regarded to be as essential as financial difficulties and financial risk-taking behavior. This research project examines the financial and social risk-taking behaviors of entrepreneurs in the innovation process, along with their personality traits. The research used a mixed research design, which combines quantitative and qualitative methods. It is aimed to determine the cases predicted by the mixed research design with the quantitative method and to reveal the causes of the cases with the qualitative method. Within the scope of the research, 264 questionnaires and 20 interviews were conducted. In the quantitative part of the research, basic statistical tests were carried out and the research model was tested with the Structural Equation Modelling (SEM) analysis method. In the qualitative part, the interviews were deciphered and coded. Quantitative and qualitative findings were combined and compared. As a result, it has been discovered that openness to experience, openness to innovation, and extroversion are prominent in the personalities of entrepreneurs, and these characteristics affect both social risk-taking and innovation. Based on quantitative and qualitative findings, it is stated that social risk-taking plays a significant role in entrepreneurial processes and affects innovation.