Tip 1 diyabetes mellitus ile takip edilen çocuk ve adölesanlarda arteriyal damar sertliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of arterial stiffness in children and adolescents followed with type 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 727665
  2. Yazar: HÜSEYİN SIDDIK SOYBAY
  3. Danışmanlar: PROF. OSMAN BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma en az beş yıldır Tip 1 DM tanısı ile takip edilen, diyabetik komplikasyonların görülmediği hasta grubu ile sağlıklı kontrol grubunun osilometrik yöntem kullanılarak arteriyel sertlik riskini saptamak, arteriyel sertlik için predispozan faktörler olan hipergliseminin süresi, derecesi, kan basıncı düzeylerini değerlendirmektir. Ayrıca bu çalışmada hastalara 3B/4B strain ekokardiyografik görüntüleme yapılarak olası subklinik miyokardiyal hasarın arteriyel sertlikle olan ilişkisi değerlendirilmektedir. Araştırmaya Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Polikliniğinde en az beş yıldır Tip 1 DM ile takip edilen, diyabetik komplikasyonları bulunmayan çocuk ve adölesan (n:51) dahil edildi. Kontrol grubu Gaziantep Üniversitesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniğine masum üfürüm ve non-spesifik göğüs ağrısı şikâyeti ile başvuran, ek hastalığı olmayan hastalardan (n:51) benzer yaş ve beden kitle endeksi gözetilerek oluşturuldu. Tüm olguların antropometrik ölçümleri yapıldı. Diyabetik hasta grubunda, takip amaçlı rutin bakılan HbA1c'nin son bir yılda bakılan değerlerinin ortalaması veri olarak kaydedildi. Diyabetik hasta grubu HbA1c≤ 9 olan kişiler (n:27) orta kontrollü Tip 1 DM, HbA1c>9 olan kişiler (n:24) kötü kontrollü Tip 1 DM olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm olguların nabız dalga analizi ölçümü otomatik osilometrik cihaz (MobilO-Graph, IEM) ile yapıldı. Aynı gün içerisinde tüm olgulara tek kullanıcı tarafından Vivid E9 XD Clear ekokardiyografi cihazı ile 2B ekokardiyografi ve 3B/4B strain ekokardiyografi görüntülemeleri yapıldı. Görüntülerin işlenmesi off-line olarak EchoPAC yazılımı ile yapıldı. Hasta ve kontrol grupları arasında yaş (sırasıyla 13.81±2.58, 13.37±2.29) ve vücut kitle indeksi (BMI) düzeyleri (sırasıyla 20.91±4.59, 20.83±4.09) ile K/E cinsiyet oranları (sırasıyla 23/18, 25/26) açısından anlamlı fark yoktu (sırasıyla p=0.362, p=0.922 ve p=0.843). Kalp hızı ve kan basıncı değerlerine bakıldığında; hasta grubunda sistolik (SKB), diyastolik (DKB) ve ortalama arteriyal kan basıncı (OAB) değerlerinin (113.64±10 mmHg, 68.35±8.50 mmHg ve 89.04±8.03 mmHg) kontrol grubuna göre (109.90±9.47 mmHg, 66.23±6,31 mmHg ve 85.45±6.81mmHg) yüksek olduğu bu yüksekliğin sadece OAB için istatiksel olarak anlamlı olduğu belirlendi (p=0.185, p=0.356 ve p=0.017). Grupların osilometrik ölçüm değerleri açısından karşılaştırılmasında nabız dalga hızı (NDH), yansıtma büyüklüğü ve yükseltme indeksi değerlerinin [4.8 m/sn (4.1-5.8), 56.3 (28.8-69.0) ve 36.23±9.67], kontrol grubuna göre [4.3 m/sn (3.9-5.1), 50.0 (37.6-66.0) ve 28.25±7.70] istatiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edildi (sırasıyla p0.05). Grupların 4B strain ekokardiyografik ölçüm değerleri açısından karşılaştırıldığında, hasta grubunda radyal strain (RS) değerlerinin kontrol grubuna göre yüksek, sirkumferansiyel strain (CS) ve arial strain (AS) değerlerinin kontrol grubuna göre yüksek olduğu ancak aradaki farkların istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlendi (p>0.05). Longitudinal strain (LS) değerlerinin gruplar arasında tamamen eşit seviyede ve benzer değerlerde olduğu saptandı (p>0.05). Kötü kontrollü diyabet grubunda (n:24), orta kontrollü diyabet grubuna (n:27) göre NDH, yükseltme indeksi ve çevresel direnç ölçümlerinin daha yüksek olduğu ancak aradaki farkların istatiksel olarak anlamlı olmadığı belirlendi (sırasıyla p=0.200, p=0.895 ve p=0.698). Hasta grubunda hastalık süresi ile NDH, yükseltme indeksi ölçüm değerleri arasında anlamlı bir korelasyon bulunmadığı belirlendi (sırasıyla r=0.085, p=0.555, r= -0.176, p=0.217). Tip 1 diyabetes mellituslu çocuk ve adölesanlarda arteriyal sertlik parametleri olan NDH ve yükseltme indeksi (AIx) kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek olarak bulundu. Bu çalışma diyabet komplikasyonları gelişmeyen hasta grubunda da arteriyal sertliğin artmış olabiliceğini gösterdi. Bu çalışmada diyabet süresi arteriyal sertlik ile ilişkili olarak bulunmadı. Hasta ve kontrol grubunda sistolik ve diyastolik fonksiyonlar açısından anlamlı farklılık bulunmadı. Subklinik miyokardiyal hasarın gösterilebilmesi için yapılan 3B/4B strain ekokardiyografi görüntülemelerinde iki grup arasında strain değerleri açısından anlamlı farklılık bulunmadı. Bu miyokardiyal hasarın gelişmesi için gereken sürenin yetersizliği ile ilişkilendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the risk of arterial stiffness using the oscillometric method in the healthy control group and the patient group, who were followed up with the diagnosis of Type 1 DM for at least five years without diabetic complications to evaluate the duration, degree, and blood pressure levels of hyperglycemia, which are predisposing factors for arterial stiffness. In addition, this study evaluates the relationship between possible subclinical myocardial damage and arterial stiffness by performing 3D/4D strain echocardiographic imaging on patients. Children and adolescents (n:51) in Gaziantep University Faculty of Medicine, Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic who were diagnosed with Type 1 DM for at least five years and did not have diabetic complications were included in the study. The control group composed of patients (n:51) who applied to Gaziantep University Pediatric Cardiology Outpatient Clinic with the complaint of innocent murmur and non-specific chest pain, without any additional disease (n:51) while considering the similar age and body mass index. Anthropometric measurements of all cases were performed. In the diabetic patient group, the average values of HbA1c, which was routinely checked in the last year, were recorded. The diabetic patient group was divided into two groups as HbA1c≤ 9 (n:27) moderately controlled Type 1 DM, and HbA1c>9 (n:24) uncontrolled Type 1 DM. Pulse wave analysis measurement of all cases was performed with an automatic oscillometric device (Mobil-O-Graph, IEM). On the same day, 2D echocardiography and 3D/4D strain echocardiography imaging were performed by same user with Vivid E9 XD Clear echocardiography device. Image processing was done offline with the EchoPAC software. There was no significant difference in age (13.81±2.58, 13.37±2.29, respectively), body mass index (BMI) levels (20.91±4.59, 20.83±4.09, respectively) and F/M sex ratios (23/18, 25/26, respectively) between the patient and control groups (p=0.362, p=0.922 ve p=0.843) group. Considering the heart rate and blood pressure values; Systolic (SBP), diastolic (DBP) and mean arterial blood pressure (MAP) values (113.64±10mmHg, 68.35±8.50 mmHg, and 89.04±8.03 mmHg) was higher in the patient group compared to the control group (109.90±9.47 mmHg, 66.23±6.31 mmHg and 85.45±6.81 mmHg). The differences found to be statistically significant only for MAP (p=0.185, p=0.356 and p=0.017). In the comparison of the groups in terms of oscillometric measurement values, the pulse wave velocity (PWV), reflectance amplitude and amplification index values [4.8 m/s (4.1-5.8), 56.3 (28.8-69.0) and 36.23±9.67] were compared to the control group [4.3 m/sec.] (3.9-5.1), 50.0 (37.6-66.0) and 28.25±7.70] were found to be statistically significantly higher (p0.05). Two groups were compared in terms of 4D strain echocardiographic measurement values and it was found that radial strain (RS) values were higher in the patient group. Circumferential strain (CS) and arial strain (AS) values also were higher in the patient group, but the difference was not statistically significant (p> 0.05). Longitudinal strain (LS) data were found to be same level and similar values between the groups (p>0.05). It was determined that PWV, elevation index and perimeter resistance measurements were higher in the uncontrolled diabetes group (n:24) than in the moderately controlled diabetes group (n:27), but the differences were not statistically significant (p=0.200, p=0.895 and p, respectively). =0.698). It was found that there was no significant correlation between disease duration and PWV, elevation index measurement values in the patient group (r=0.085, p=0.555, r= -0.176, p=0.217, respectively). In children and adolescents with type 1 diabetes mellitus, arterial stiffness parameters Pulse Wave Velocity (PWV) and augmentation index (AIx) were found to be significantly higher than the control group. This study showed that arterial stiffness may have increased in the patient group who did not develop diabetes complications. Also duration of diabetes was not found to be correlated with arterial stiffness. There was no significant difference in systolic and diastolic functions in the patient and control groups. 3D/4D strain echocardiography imaging performed to show subclinical myocardial damage. No significant difference was found between the two groups in terms of strain values. This was associated with insufficient time passed for myocardial damage to develop.