Investigation of the relationship between intutitive eating and eating attitude in people WHO have regular nutrition counseling and who have not
Düzenli beslenme danışmanlığı alan ve almayan kişilerde sezgisel yeme ve yeme tutumu ilişkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 727666
  2. Yazar: TANSU NUR ÇALIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma sezgisel yeme ve yeme tutumu ilişkisinin değerlendirilmesi ve diyet yapmayan/yapan gruplarla birlikte araştırılması amacıyla İstanbul-Bayrampaşa'da ikamet eden 25-55 yaş arasında olan ve Bayrampaşa Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü'ne beslenme danışmanlığı için başvuran 100 yetişkin gönüllü ve herhangi bir diyet program uygulamayan rastgele seçilecek 100 yetişkin gönüllüyle çalışılmıştır. Veri toplamak amacıyla bu çalışma için oluşturulan formlar; Sezgisel Yeme Ölçeği, Yeme Tutum Ölçeği ve katılımcıların sosyo-demografik özelliklerinin içerdiği anket formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to evaluate the relationship between intuitive eating and eating attitudes and to compare them with groups that do not/diet. The study was conducted with 100 adult volunteers who were randomly selected. Forms created for this study in order to collect data; Intuitive Eating Scale, Eating Attitude Scale and a questionnaire including the socio-demographic characteristics of the participants were used.