Tip 1 diyabetli olguların antropometrik ve metabolik verilerinin geriye dönük değerlendirilmesi
Assessment of anthropometric and metabolic follow-up characteristics of the patients with type 1 diabetes mellitus retrospectively
  1. Tez No: 421973
  2. Yazar: ABDULLAH KOCABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA AKÇURİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Diyabetes Mellitus (DM) insülin salgılanmasında ya da etkisinde yetersizlik sonucu gelişen karbonhidrat, yağ ve protein metabolizması bozukluğudur. DM tek bir hastalık tablosu olmayıp etyoloji, patogenez ve genetik yönden farklılıklar gösteren hastalıklar grubudur. Tip 1 DM çocuk ve adolesanlarda en sık görülen diyabet tipidir. Tip 1 DM'in otoimmünite ile ilişkili olan alt tipi (Tip 1A) olguların %90'ını oluşturmaktadır. Bu çalışmada tip 1 DM tanısıyla takip edilen olgularımızın antropometrik ve metabolik izlem verilerinin geriye dönük değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmada toplam 90 hastanın verileri incelendi. Kız/erkek oranı eşit bulundu (45 kız, 45 erkek). Hastaların ortalama yaşı 12.1 ± 3.7 desimal yıl (DY) (1.6 ile 19.5 DY); tip 1 DM tanısı alma yaş ortalamaları ise 7.5 ± 3.9 DY olarak hesaplandı. Hastaların izlem süreleri 0.1 yıl ile 16.2 yıl arasında değişmekte olup ortalama izlem süresi 4.5 ± 3.6 yıl olarak bulundu. Olguların başvurudaki boy standart sapma ortalamaları (HSDS) -0.07 ± 1 ve son HSDS ortalamaları -0.4 ± 1 (p < 0.01) olarak hesaplandı. 46 hastanın (%51.1) remisyona girdiği görüldü. Toplam 90 hastanın 14'ü (%15.6) iyi metabolik kontrol, 47'si (%52.2) orta metabolik kontrol, 25'i (%27.7) ise kötü metabolik kontrol grubuna alındı. 4 hastanın ise (%4.4) takip süresinin yetersizliği nedeniyle metabolik kontrol sınıflaması yapılamadı. Eşlik eden diğer otoimmün hastalıklardan 11 hastada (%12.2) otoimmün tiroidit, 1 hastada (%1.1) çölyak hastalığı mevcuttu. Kronik komplikasyon 9 olguda (%10) görüldü. Bunlardan 4'ünde (%4.4) mikroalbüminüri, 1'inde (%1.1) makroalbüminüri, 3'ünde (%3.3) polinöropati ve 1'inde (%1.1) katarakt geliştiği saptandı. Puberte gecikmesi tanısı alan olgu saptanmadı. Sonuç olarak, bölümümüzde düzenli takip ve tedavisi yapılan hastalarımızın literatür verilerine uygun şekilde izlemde büyümelerinde gerilik olduğu, %70'inin iyi-orta metabolik kontrol gruplarında olduğu ve %10'unda kronik komplikasyon geliştiği görüldü. Büyümede görülen gerilemenin metabolik kontrol veya insülin doz ihtiyacı ile ilişkisi bulunamadı ve tıpkı primer hastalıkta olduğu gibi birden çok faktörün katkıda bulunduğu düşünüldü. Bu yüzden, hastaların büyüme hızlarının, metabolik kontrol parametrelerinin ve vücut kitle indekslerinin düzenli olarak izlemi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is a carbohydrate, lipid and protein metabolism disorder and develops as a result of insufficiency in the secretion or utilization of insulin. It is not a single entity but rather a heterogeneous group of disorders in which there are distinct genetic patterns as well as other etiologic and pathophysiologic mechanisms. Type 1 DM is the most common type of DM in children and adolescents and Type 1A that is related to autoimmunity consists of 90% of the cases. In this study, clinical and laboratory data of patients with T1DM were analyzed from medical records, retrospectively. A total of 90 patients (45 male, 45 female) were evaluated in this study. The mean age of the patients was 12.1 ± 3.7 decimal year (DY) (1.6 - 19.5) and age at diagnosis was 7.5 ± 3.9 DY (0.3 - 16.2). The mean follow-up time was 4.5 ± 3.4 years (0.1 – 16.2). While the mean height in standard deviation score (HSDS) of the patients at the diagnosis was -0.11 ± 1.6, mean final-HSDS was found to be -0.4 ± 1 (p < 0.01). Remission was achieved in 46 (51.1%) patients. 14 of 90 patients (15.7%) were classified in 'good'; 47 patients (52.2%) were in 'moderate' and 25 (27.7%) patients were in 'bad' metabolic control groups, but four patients could not be classified in a metabolic control group. Concomitant otoimmune disorders in the patients were as follows: autoimmune thyroiditis in 11 patients (12.2%) and celiac disease in one patient (1.1%). Chronic complications were observed in 9 patients (10%). Four of them (4.4%) had microalbuminuria, one patient (1.1%) had macroalbuminuria, 3 patients had (3.3%) polyneuropathy and one patient (1.1%) had cataract. No patient was diagnosed with delayed puberty. In conclusion, we showed that growth was affected in children with T1DM despite new treatment options and regimens, in our clinic. 70% of the patients were included in good-moderate metabolic control group and 10% of them had a chronic complication. Failure to thrive was not related to metabolic control or insulin dose and it was probably multifactorial, just like the primary disease. Thus, growth velocity, metabolic control parameters and body mass index of these patients should be monitored regularly