Travmaya maruz kalmış kronik ağrılı göçmenlerde santral sensitizasyon ve engelliliği etkileyen faktörler: Travma sonrası stres semptomları, ağrı felaketleştirme ve kinezyofobinin rolü
Predictors of central sensitization and disability in traumatized refugees with chronic pain: The role of post-traumatic stress, pain catastrophization and kinesiophobia
- Tez No: 727671
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFEGÜL TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çatışma ve iç karışık nedeniyle yaşadıkları yerden göç etmek zorunda kalan bireylerin çoğu kendi ülkelerinde, göç yolunda ve hatta ulaştıklar diğer ülkelerde tekrarlayan travmatik olaylara maruz kalmaktadır. Tüm bu deneyimlerin sonucu olarak geöçmenler birbirini etkileyen kompleks fiziksel, psikolojik ve sosyal sorunlarla başa çıkmaya çalışmaktadır. Kronik ağrı göçmenlerle çalışan fizyoterapistlerin en sık karşılaştığı problemlerden biridir. Klinik uygulamalarda travma sonrası stres sendromları, ağrı felaketleştirme ve kinezyofobi açısından kötü durumda olan hastaların daha yüksek santral sensitizasyon ve engellilik ile seyrettiği ve tedaviye daha kötü yanıt verdiği görülse de bu ilişkilerin objektif olarak incelenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada travmaya maruz kalmış 61 kronik ağrılı göçmende travma sonrası stres semptomları, ağrı felaketleştirme ve kinezyofobinin santral sensitizasyon ve engellilik üzerine etkisi incelenmiştir. Katılımcılardan ağrı özelliklerini içeren giriş anketi, Santral Sensitizasyon Envanteri, Kısa Form-36 Fiziksel Fonksiyon Alt Ölçeği, Harvard Travma Anketi, Ağrı Felaketleştirme Ölçeği ve Tampa Kinezyofobi Skalası ile bir kez veri toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences- Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi) 21 ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre yıl bazında ağrı şikayeti ortalaması 11,11 yıl, VAS üzerinde işaretlenen ağrı şiddeti 6,36, çoklu ağrı problemi yaşayanların oranı %78,7 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Most of the individuals who had to migrate from their place of residence due to conflict and internal turmoil are exposed to repetitive traumatic events in their own countries, on the migration route and even in other countries they have reached. As a result of all these experiences, immigrants try to cope with complex health problems. Chronic pain is one of the most common problems faced by physiotherapists working with refugees. Studies indicate a high prevalence for chronic pain in traumatized refugees. Although it is seen in clinical practice that patients who are in poor condition in terms of post-traumatic stress syndromes, pain catastrophization and kinesiophobia, progress with higher central sensitization and disability and respond worse to treatment, these relationships need to be examined objectively. In this study, the predictive effects of post-traumatic stress symptoms, pain catastrophization and kinesiophobia on central sensitization and disability were investigated in 61 refugees with chronic pain who were exposed to trauma. Information was collected from the participants through intake survey, Central Sensitization Inventory, SF-36 Physical Function Subscale, Harvard Trauma Questionnaire, Pain Catastrophization Scale and Tampa Scale for Kinesiophobia. Collected information was analysed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 21. According to the research findings, the average of pain complaints on a yearly basis was 11.11 years, the severity of pain marked on the VAS was 6.36, and the rate of those with multiple pain problems was 78.7%.