Manyetik rezonans görüntülemesinde pediatrik hastalara sedasyon uygulamalarında mikrostream kapnografi ile pulse oksimetrenin karşılaştırılması
Comparison of Microstream Capnography and Pulse Oximetry in Sedation Administration to Pediatric Patients in Magnetic Resonance Imaging
  1. Tez No: 727675
  2. Yazar: AYŞENUR AKÇAY AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Pediatrik MRG'de daha güvenli ameliyathane dışı sedasyon(ADS) verilmesi için rutin pulseoksimetri monitörizasyonuna ek olarak daha ileri monitörizasyon yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızın amacı anestezistlerin pediatrik hasta grubundan uzakta olduğu MRG gibi ADS alanlarında hipoksi, apne gibi respiratuar komplikasyonları kapnografi monitörizasyonunun daha erken göstermede etkinliğini araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Prospektif, gözlemsel olan çalışmamıza MRG'de sedasyon alacak 1 ay-18 yaş arası pediatrik hastalar dahil edildi. Yaş gruplarına göre infant(Grup I), 1-3 yaş(Grup II), 3-6 yaş(Grup III), >6(Grup IV) olarak ile kullanılan ilaçlara göre propofol ve tiyopental gruplarına ayrıldı. Hastaların demografik verileri, solunum sayısı, EtCO2, SpO2, KAH, komplikasyonlar, EtCO2 kaydedildi. IPI indüksiyon ve çıkış değerleri değerlendirildi. Kardiyorespiratuar olay, EtCO2'de bazal değere göre  %20 değişimin yanında, SpO2'de %93, KAH'nda %20'lik bir değişiklik veya solunum sayısında  %20'lik bir değişiklik ile kombinasyonu olarak tanımlandı. Kardiyorespiratuar olay sayısı kaydedildi. Bulgular: Yaşa göre Grup I'de 51, Grup II'de 49, Grup III'de 36 ve Grup IV'de 23 hasta olmak üzere toplam 159 hasta çalışmaya dahil edildi. Gruplar arasında demografik veriler istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Hipoksi ve apne en sık infantlarda görülmesine ve >6 yaştan büyüklerde hiç görülmemesine rağmen gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. Tüm hastaların %22.64 indüksiyon IPI müdahale gereken değerdeyken, infantlarda bu oran daha yüksekti (%31.4). ROC analizine göre hipoksiyi öngörmede IPI, EtCO2, SpO2 indüksiyon ölçümleri, apneyi öngörmede ise IPI, EtCO2, solunum sayısı indüksiyon tanısal önemi olduğu görüldü. Tüm hastaların %31.44'inde EtCO2 mevcutken, eş zamanlı bakılan SpO2
Özet (Çeviri)
Aim:In addition to routine pulseoximetry monitoring, more advanced monitoring methods are needed for safer non-operating room sedation in pediatric MRI. The aim of our study is to investigate the effectiveness of capnography monitoring of respiratory complications such as hypoxia and apnea in non-operating room sedation areas such as MRI, where anesthesiologists are away from the pediatric patient group. Materials and methods:Pediatric patients aged 1 month to 18 years old who would receive sedation in MRI were included in our prospective, observational study. They were divided into two groups according to using propofol and thiopental and also according to ages such as infants, 1-3 years old and 6 years old and more. Demographic data of the patients, respiratory rate, EtCO2, SpO2, heart rate, complications and EtCO2 were recorded. A change ofcardiorespiratory event was defined as a  20% change in EtCO2 from baseline combined with a 93% change in SpO2, a  20% change in HR or a  20% change in respiratory rate. The number of cardiorespiratory events was recorded. Results:A total of 159 patients, 51 in Group I, 49 in Group II, 36 in Group III and 23 in Group IV, were included in the study according to age. There was no statistically significant difference in demographic data between the groups. Although hypoxia and apnea were seen most frequently in infants and never in those older than 6 years of age, there was no significant difference between the groups. While induction IPI was required for intervention in 22.64% of patients, this rate was higher in infants (31.4%). According to the ROC analysis, IPI, EtCO2 and SpO2 induction measurements were found to have diagnostic importance in predicting hypoxia and IPI, EtCO2, respiratory rate induction was found to be diagnostic importance in predicting apnea. While EtCO2 was present in 31.44% of all patients, concurrent the SpO2 measurements as