Gerlach ve Tournefort Seyahatnamelerinde Osmanlı topraklarında yaşayan gayrimüslimler
Non-Muslims living in Ottoman territories based on the Gerlach and Tournefort Travelogues
- Tez No: 727677
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ŞENAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında XVI. yüzyılda ve XVII. yüzyılda Stephan Gerlach ile Joseph de Tournefort'un Osmanlı Devleti'ne ziyaretleri sebebiyle yazdıkları seyahatnameler incelenmiştir. Osmanlı Devleti'nde yaşayan Hristiyan ve Yahudilerin ibadetleri, giyimleri, hakları, kiliseleri, din adamları, cenaze ve evlilik törenleri ele alınmıştır. Karşılaştırma maksadıyla ek kaynaklar da kullanılmıştır. Birinci bölümde seyahatnamelerin dinler tarihi açısından öneminden ve Osmanlı Devleti'ne gelen bazı seyyahların eserlerinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde Avrupa'da İslam araştırmaları için yapılan çalışmalar ve Avrupa'nın Müslümanlara olan tavrı hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Gerlach ve Tournefort'un seyahatnamelerindeki ifadelere göre Osmanlı Devleti'nde yaşayan Hristiyan ve Yahudiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the travel books written by Stephan Gerlach and Joseph de Tournefort due to their visit to the Ottoman Empire in the sixteenth century and the seventeenth century were examined. Worship, clothing, rights, churches, clergy, funeral and marriage ceremonies of Christians and Jews living in the Ottoman Empire were discussed. Additional sources have also been used for comparison. In the first part, the importance of travel books in terms of the history of religions and the works of some travelers who came to the Ottoman Empire are mentioned. In the second part, it was tried to give information about the studies done for Islamic studies in Europe and the attitude of Europe towards Muslims. In the third part, Christians and Jews living in the Ottoman Empire were examined according to the expressions in Gerlach and Tournefort's travel books.