Vasküler endotelyal büyüme faktörü (VEGF) inhibitörü alan hastalarda, ilacın tansiyon arteryel ve sol ventrikül diyastolik fonksiyonları üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of the drug on arterial blood pressure and left ventricle diastolic functions in patients taking vascular endothelial growth factor (VEGF) inhibitors
  1. Tez No: 727678
  2. Yazar: EREN OZAN BAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURULLAH ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Vaskülar Endotelial Growth Faktör (VEGF), anjiyogenezin birincil düzenleyicilerinden biridir. Aktivasyonunu takiben endotelyal hücre büyümesini tetikler ve destekler. VEGF inhibitörleri, 2004 yılında bevacizumab adlı molekülün 2004 yılında kolorektal karsinom'da kullanımı için FDA onayı alması ile birlikte klinik kullanıma girmiş olup, kanser tedavisinde yeni damar oluşumunu engelleyerek gittikçe yaygınlaşan kullanımı olan efektif moleküllerdir. (3,4) VEGF inhibitörlerinin kullanımı ile birlikte görülen yan etkiler arasında hipertansiyon oldukça sık görülmektedir.(5) Celal Bayar Üniversitesi Onkoloji Polikliniğine başvuran ve klinik endikasyonu sonucunda VEGF inhibitörü tedavisi başlanma kararı alınmış olan ve rutin tedavi öncesi kardiyak değerlendirmesi amacıyla Eylül 2020-Kasım 2021 tarihleri arasında Kardiyoloji polikliniğine başvuran hastalar arasından seçilmiştir. Hastalara tedavi öncesi ekokardiyografik görüntüleme ve 24 saatlik tansiyon holter tetkiki yapılmış olup sonrasında yaklaşık 30-45 günlük tedavileri sonrasında (Oral medikasyonlar için 30 gün, bevacizumab tedavisi için 3. Kür sonrası) kontrol ekokardiyografik bakıları ve 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı tetkikleri tekrarlanmış olup yine sonuçlar değerlendirilerek tedavi gereksinimleri sonucunda gerekli antihipertansif tedavileri düzenlenmiştir. Ekokardiyografik incelemede hastaların interventriküler septum (IVS), Asendan aorta ve Mitral annular plan sistolik ekskürsiyon (MAPSE) ölçümlerinde anlamlı bir artış saptanmıştır. (IVS: 9.6±2.2--10.37±1.34 (p: 0.021), Asendan aorta: 35.04±3.16--35.73±2.93 (p: 0.048), MAPSE: 13.87±2.42--14.66±2.64 (p: 0.020)) Her ne kadar interventriküler septum kalınlığının hipertansiyon ile ilişkisi iyi biliniyor olsa da, hastaların bir önemli bir kısmının (tedavi öncesi değerlerine göre artış görülse bile) hipertansiyon tanı sınır değerlerinin altında kan basınçları olduğu ve ekokardiyografi kontrollerinin 30-45 gün içerisinde yapılmış olduğu düşünüldüğünde hastalarda bu değişikliğin asendan aorta ve MAPSE değerleri ile de birlikte, ölçüm kaynaklı olabileceği düşünülmüştür. Hastaların sistolik veya diyastolik fonksiyonlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Hastaların tüm gün, gündüz ve gece ortalama ambulatuvar kan basıncı ölçüm sonuçları değerlendirildiğinde tüm gün ortalama, gündüz ve gece ölçümlerinde sistolik ve diyastolik ölçümlerinin tümünde artış saptanmış olup; ortalama sistolik, ortalama diyastolik, gündüz sistolik ve gündüz diyastolik ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artma görülmüştür. ( Ortalama sistolik: 118.33±10.92--123.81±14.54 p( 0.017), Ortalama diyastolik: 69.85±8.26--73.43±10.0 p(0.018), Gündüz sistolik: 120.52±10.96--126.36±14.17 p(0.011), Gündüz diyastolik: 72.17±8.19--75.87±10.11 p( 0.023)). Sonuç olarak çalışmamızın sonucunda VEGF inhibitörlerinin hipertansiyon öyküsünden bağımsız olarak, arteryel kan basıncı ortalamasını (hem tüm gün ortalama, hem gündüz hem de gece ölçümlerinde) ve hem sistolik hem diyastolik kan basıncını arttırdığı görülmüştür. Bu bağlamda onkolojik değerlendirmesinde VEGF inhibitör tedavisi alacak hastaların bu anlamda rutin olarak daha yakından takip edilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Vascular Endothelial Growth Factor (VEGF) is one of the primary regulators of angiogenesis. It triggers and promotes endothelial cell growth following its activation. VEGF inhibitors was entered clinical use in 2004 with the FDA approval of the molecule called bevacizumab for use in colorectal carcinoma, and they are effective molecules that are increasingly used in cancer treatment by preventing the formation of new vessels. (3,4) Hypertension is quite common among the side effects seen with the use of VEGF inhibitors.(5) The patients were selected among those who applied to Cardiology Outpatient Clinic in September 2020 and November 2021 for cardiac evaluation before VEGF inhibitor treatment which decided by Celal Bayar University Oncology Outpatient Clinic with clinic indication.Echocardiographic imaging and 24-hour blood pressure holter examination were performed before the treatment, and after 30-45 days of treatment (30 days for oral medications, after the 3rd cycle for bevacizumab treatment), control echocardiographic examinations and 24-hour ambulatory blood pressure examinations were repeated. Results were evaluated and if necessary, antihypertensive treatments were arranged. Echocardiographic examination revealed a statistically significant increase in the patient's interventricular septum (IVS), ascending aorta, and mitral annular plane systolic excursion (MAPSE) measurements. (IVS: 9.6±2.2--10.37±1.34 (p: 0.021), Asendan aorta: 35.04±3.16--35.73±2.93 (p: 0.048), MAPSE: 13.87±2.42--14.66±2.64 (p: 0.020)) Although the relationship between interventricular septum thickness and hypertension is well known, considering that a significant portion of the patient's blood pressures (even if an increase was observed compared to pre-treatment values) below the hypertension diagnostic limit values and echocardiographic controls were made within 30-45 days, it was thought that this change in patients (with the ascending aorta and MAPSE values), might be due to measurement. No statistically significant difference was found in the systolic or diastolic functions of the patients. With the evaluation of mean ambulatory blood pressure measurement results of the patients all day, day and night; an increase was found in all systolic and diastolic measurements in all day mean, day, and night measurements. A statistically significant increase was observed in mean systolic, mean diastolic, daytime systolic, and daytime diastolic measurements. (Mean systolic: 118.33±10.92--123.81±14.54 p( 0.017), Mean diastolic: 69.85±8.26--73.43±10.0 p(0.018), Daytime systolic: 120.52±10.96--126.36±14.17 p(0.011), Daytime diastolic: 72.17±8.19--75.87±10.11 p( 0.023)). As a result of our study, it was observed that VEGF inhibitors increased the mean arterial blood pressure (all-day mean, day-time, and night-time measurements) and both systolic and diastolic blood pressure, regardless of hypertension history. In this context, it is important to routinely follow up more closely with the patients who will receive VEGF inhibitor therapy in their oncological evaluation.