Farklı yaş gruplarında COVID-19 geçiren hastaların bilgisayarlı tomografi bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation of computed tomography findings of patients with COVID-19 in different age groups
- Tez No: 727685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU İLKE YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: 2019 Yeni Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) farklı yaş gruplarında farklı şekilde seyretmektedir. Bu çalışmanın amacı farklı yaş gruplarında COVID-19 geçiren hastaların bilgisayarlı tomografi bulgularının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 1 Nisan 2020- 1 Mart 2021 tarihleri arasında Meram Devlet Hastanesi'ne koronavirüs hastalığı veya şüpheli hastalık nedeniyle yatışı yapılan 402 hasta ile yapıldı. Hastalarla veya birinci derece yakınlarıyla telefonla iletişim kurularak hastalara sosyodemografik anket formu dolduruldu. Hastaların retrospektif olarak bilgisayarlı tomografi görüntüleme raporlarına ulaşıldı. Hastalığın evrelendirilmesinde ilk semptomun başladığı günden dördüncü güne kadar olan süre Evre 1, 5 ila 8. günler arası Evre 2, 9-13. günler arası Evre 3 ve 14. gün ve sonrasındaki dönem ise Evre 4 olarak değerlendirildi. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 22.0 programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 402 hastanın %58,7'si (n=236) kadın, %41,3'ü (n=166) erkekti. Katılımcıların yaş ortalaması 64,82±14,25 (min 25-max 93) yıl olarak tespit edildi. Evre 1'de 60 yaş ve üzeri hasta grubunda toraks bilgisayarlı tomografide nodüler lezyon görülme oranı %26,2, görülen lezyonların multiple olma oranı %86,5, amfizematöz lezyon görülme oranı %11,3 ve interlobüler septal kalınlaşma saptanma oranı %9,2 olarak saptandı ve 60 yaş altı hasta grubuna oranla daha yüksek bulundu. Evre 2'de 60 yaş ve üzeri hasta grubunda üst ve orta zon tutulumu görülme oranları %75,2 ve %81,6 olarak ve plevral değişiklik görülme oranı %12,8 olarak bulunmuş olup, 60 yaş altı hasta grubuna göre anlamlı olarak yüksek saptandı. Evre 3'te 60 yaş ve üzeri hasta grubunda orta zon tutulumu görülme oranı %91,4, 60 yaş altı gruba göre daha anlamlı olarak yüksek olarak saptandı. Evre 4'te her iki yaş grubunda BT bulguları benzer olarak saptandı (sırasıyla p=0,009; p=0,004; p=0,045; p=0,040; p=0,002; p=0,020; p=0,021; p=0,012). Sonuç: Çalışmamızda lezyonların görülme oranının ve çeşitliliğinin yaşla birlikte arttığı saptanmıştır. Ayrıca unifokal tutulum, üst-orta zon tutulumu ve plevral değişiklikler gibi hastalığın daha kötü seyrettiğini gösteren bulguların yaşla birlikte arttığı bulunmuştur. Bulunan bu bulgular ışığında yaşlı hastalarda COVID-19'un kötüye gidişini önlemek için hastalığın başında elzem olan önlemlerin alınması, hastalığın kötü seyretme ihtimalini azaltabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: COVID-19 progresses differently in different age groups. The aim of this study is to evaluate the computed tomography findings of patients with COVID-19 in different age groups. Material and Method: This study was conducted with 402 patients who were hospitalized in Meram State Hospital between April 1, 2020 and March 1, 2021 due to coronavirus disease or suspected disease. Sociodemographic questionnaire forms were filled in by contacting the patients or their first-degree relatives by telephone. Computed tomography imaging reports of the patients were accessed retrospectively. In the staging of the disease, the period from the first symptom onset to the fourth day was evaluated as stage 1, between the 5th and 8th days as stage 2, between the 9th and 13th days as stage 3, and from the 14th day and later as stage 4. SPSS 22.0 program was used in the analysis of the data. Result: Of the 402 patients included in the study, 58.7% (n=236) were female and 41.3% (n=166) were male. The mean age of the participants was 64.82±14.25 (min 25-max 93). In stage 1, the incidence of nodular lesions on thorax computed tomography in the patient group aged 60 and over is 26.2%, the rate of multiple lesions being 86.5%, the rate of emphysematous lesions 11.3%, and the rate of detection of interlobular septal thickening 9.2% and it was found to be higher than the group of patients under 60 years of age. In stage 2, the incidence of upper and middle zone involvement was 75.2% and 81.6%, and the rate of pleural changes was found to be 12.8% in the patient group aged 60 and over, and it was found to be higher than the patient group under 60 years of age. In stage 3, the rate of mid-zone involvement was found to be 91.4% in the patient group aged 60 and above, higher than the group under 60 years of age. At stage 4, CT findings were found to be similar in both age groups (respectively p=0.009; p=0.004; p=0.045; p=0.040; p=0.002; p=0.020; p=0.021; p=0.012) Conclusion: In our study, it was determined that the incidence and diversity of lesions increased with age. In addition, it was found that findings showing worsening progress of the disease such as unifocal involvement, upper-middle zone involvement and pleural changes increased with age. In the light of these findings, taking the necessary precautions at the beginning of the disease to prevent the worsening of the COVID-19 in elderly patients may reduce the probability of worsening the disease.