Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalında, 2020-2023 yılları arasında SARS-CoV-2 enfeksiyonu ile izlenen hastaların; mevsimsel insan koronavirüs enfeksiyonu ile izlenen hastalarla klinik, laboratuvar ve radyolojik açıdan karşılaştırılması
A clinical, laboratory, and radiological comparison of patients with SARS-CoV-2 infection and those with seasonal human coronavirus infection followed at the Division of Pediatric Infectious Diseases, Ankara University School of Medicine, between 2020 and 2023
  1. Tez No: 957166
  2. Yazar: NEZAKET EZGİ GÜVEN NUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
1. ÖZET Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı, Mart 2020 ile Aralık 2023 tarihleri arasında üçüncü basamak bir çocuk enfeksiyon kliniğinde SARS-CoV-2 ve mevsimsel insan koronavirüsleri tanısıyla yatarak izlenen pediatrik hastaların klinik, laboratuvar, radyolojik ve epidemiyolojik özelliklerini karşılaştırmak ve ayrıca SARS-CoV-2 enfeksiyonu geçiren hastalar arasında Omicron öncesi ve Omicron varyant dönemlerine ait farklılıkları değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalında, 2020-2023 yılları arasında yatarak izlenen toplam 1 ay-18 yaş arası 291 hasta incelenmiştir. Retrospektif olarak tasarlanan bu çalışmada, hastalar dört gruba ayrılmıştır: 51 hasta mevsimsel insan koronavirüsü enfeksiyonu tanısı, 124 hasta Omicron öncesi dönemde COVID-19 tanısı ve 116 hasta Omicron varyantı döneminde COVID-19 tanısı ve 240 hasta toplam COVID-19 tanısı alan hastalardı. Tüm hastaların demografik özellikleri, klinik semptomları, laboratuvar parametreleri, radyolojik bulguları ve hastaneye yatış süreleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: SARS-CoV-2 enfeksiyonu geçiren çocuklarda en sık görülen semptomlar ateş (%71,7), öksürük (%42,1), kusma (%17,9), ishal (%17,5) ve burun akıntısı (%13,3) iken; mevsimsel koronavirüs grubunda öksürük (%78,4), ateş (%66,7), burun akıntısı (%43,1), kusma (%19,6) ve hırıltılı solunum (%15,7) daha ön plandadır. Hastalık şiddeti değerlendirildiğinde, COVID-19 hastalarının %7,1'i asemptomatik, %35,0'i hafif, %43,8'i orta, %10,4'ü ağır ve %3,8'i kritik şiddette seyretmiştir. Mevsimsel koronavirüs (HCoV) enfeksiyonu geçiren hastalarda ise hafif (%17,6), orta (%51,0) ve ağır (%31,4) şiddette hastalık izlenmiştir. COVID-19 ve mevsimsel koronavirüs grupları arasında hastalık şiddeti dağılımı açısından anlamlı fark bulunmuştur (p0,05). İzlem süresince gelişen komplikasyonlar değerlendirildiğinde, MIS-C en sık Omicron öncesi COVID-19 hastalarında (%4,8) izlense de gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Objective: This study aimed to compare the clinical, laboratory, radiological, and epidemiological characteristics of pediatric patients hospitalized with a diagnosis of SARS-CoV-2 and seasonal human coronavirus infection in a tertiary pediatric infectious diseases clinic between March 2020 and December 2023. Additionally, it sought to evaluate the differences between the pre-Omicron and Omicron variant periods among pediatric patients hospitalized with SARS-CoV-2. Methods: This retrospective study included a total of 291 hospitalized patients aged 1 month to 18 years who were followed up at the Department of Pediatric Infectious Diseases, Ankara University Faculty of Medicine, between 2020 and 2023. The patients were categorized into four groups: 51 patients diagnosed with seasonal human coronavirus (HCoV) infection, 124 patients diagnosed with COVID-19 during the pre-omicron period, and 116 patients diagnosed with COVID-19 during the omicron variant period, comprising a total of 240 patients with COVID-19. Demographic characteristics, clinical symptoms, laboratory parameters, radiological findings, and hospital stay durations were evaluated and compared across the groups. Results: The most common symptoms in SARS-CoV-2 patients were fever (71.7%), cough (42.1%), vomiting (17.9%), diarrhea (17.5%), and nasal discharge (13.3%), whereas in the seasonal coronavirus group, cough (78.4%), fever (66.7%), nasal discharge (43.1%), vomiting (19.6%), and wheezing (15.7%) were more prominent. Regarding disease severity, 7.1% of COVID-19 patients were asymptomatic, 35.0% had mild, 43.8% moderate, 10.4% severe, and 3.8% critical disease. In seasonal coronavirus patients, the disease severity rates were 17.6% mild, 51.0% moderate, and 31.4% severe. A statistically significant difference was found in the severity distribution between COVID-19 and seasonal coronavirus groups (p0.05).