Bir turistik ürün olarak medikal turizm
Medical tourism as a touristic product
- Tez No: 727686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN ÇALHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Turizm, İşletme, Health Care Management, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, medikal turizm paydaşları olan özel ve kamu hastanelerinde görev yapan doktorlar, hemşireler, diğer sağlık çalışanları ile eczacılar, otel yöneticileri ve seyahat acentası yöneticilerinin bakış açısı ile Türkiye'de medikal turizmin bir turistik ürün olarak değerlendirilmesidir. Bu çerçevede, araştırma kapsamında 15.10.2019–15.05.2020 tarihleri arasında Antalya'da faaliyet gösteren farklı kamu ve özel kuruluşlarda görev yapan 72 medikal turizm paydaşı ile yapılandırılmış mülakat yöntemi ile görüşmeler yapılmış ve elde edilen veriler içerik analizi ile incelenmiştir. Paydaş görüşlerine bağlı olarak turistik ürün olarak Türkiye'de medikal turizmin güçlü ve zayıf yönleri ile fırsat ve tehditleri (SWOT analizi) analiz edilmiş ve birtakım öneriler geliştirilmiştir. Araştırmaya katılan medikal turizm paydaşlarına göre Türkiye'nin medikal turizmde güçlü olduğu üstünlükler; (a) güncel ve güven veren teknolojilerin takip edilmesi/uygulanması, Türkiye'de üst kalitede tıbbi eğitim/tıbbi gelişim ve nitelikli ve deneyimli hekimlerin olması, (b) rakiplerden daha ucuz, düşük fiyat, uygun fiyat, daha kaliteli ve daha ucuz hizmetler ile (c) coğrafi konum/jeopolitik konum ve kolay/kısa sürede ulaşılabilirlik olarak ortaya çıkmıştır. Araştırmaya katılan medikal turizm paydaşlarına göre Türkiyenin medikal turizmde zayıf olduğu noktalar ise; (i) kamu hastanelerinde yabancı dil bilen işgücü azlığı, Asya ve Uzak Doğu ülkelerinin alternatif tıp ve terapi alanında daha güçlü altyapı ve pazarlama ağına sahip olması, (ii) tanıtım ve tutundurma faaliyetlerinin yetersiz olması ve Avrupalı rakiplerin teknolojik açıdan daha bilinir/ileri ülke olmaları, (iii) terör olayları ile çevre ülkelerde devam eden siyasi istikrarsızlıklar olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to evaluate medical tourism as a touristic product in Turkey depending on the point of view of stakeholders of medical tourism that are doctors, nurses and other health workers working in private and public hospitals and also pharmacists, hotel managers and travel agency managers. In this research, interviews were conducted with 72 medical tourism stakeholders working in Antalya between 15.10.2019 and 15.05.2020. First of all, the data obtained from the participants were analyzed by using content analysis. Secondly, the strengths and weaknesses, opportunities and threats (SWOT analysis) of medical tourism in Turkey as a touristic product were analyzed based on stakeholders point of view. At the end of the research, some future recommendations were developed. According to the medical tourism stakeholders participating in the research, Turkey's strengths in medical tourism are; (a) following/implementing up-to-date and trustworthy technologies, having top quality medical education/medical development and qualified and experienced physicians in Turkey, (b) with cheaper, lower price, reasonable price, better quality and cheaper services than competitors (c) geographical location/geopolitical location and easy/short time accessibility. According to the medical tourism stakeholders participating in the research, Turkey's weak points in medical tourism are; (i) the shortage of foreign language speaking workforce in public hospitals and stronger infrastructure and marketing networks in alternative medicine and therapy in Asian and Far Eastern countries, (ii) Insufficient promotion and promotion activities and European competitors being more technologically known/advanced countries, (iii) terrorist incidents and ongoing political instability in the surrounding countries.