Sigortacının aydınlatma yükümlülüğü
Insurer's information duty
- Tez No: 757523
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ BOZGEYİK, DR. ADEM ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 500
Özet
Güven ilişkisinin yoğun şekilde görüldüğü sigorta sözleşmelerinde tarafların sözleşme öncesinde birbirini aydınlatma yükümlülüğü TTK ile özel olarak düzenlenmiştir. Bu kapsamda sigorta ettirenin beyan yükümlülüğü tüm sonuçlarıyla birlikte detaylı olarak düzenlenmişken sigortacının aydınlatma yükümlülüğü yüzeysel olarak düzenlenmiş bulunmaktadır. Sigortacının sözleşme öncesi aydınlatma yükümlülüğünü ihlâl etmesi hâlinde TTK'nin 1423. maddesi gereğince sigorta ettirene on dört gün içinde sözleşmenin yapılmasına itiraz hakkı tanınmıştır. Oysa Türk Hukuku'nda“sözleşmenin yapılmasına itiraz”diye bir müessese bulunmamaktadır. İtiraz hakkının hukuki niteliğinin belirlenmesi, sadece teorik açıdan değil aynı zamanda uygulama açısından da önemli anlamlar ifade etmektedir. Bu nedenle bu çalışmada sigortacının aydınlatma yükümlülüğü tüm yönleriyle irdelenmeye çalışılmış; özellikle“itiraz hakkı”hususunda öğreti ve uygulamada yer alan tartışmalar ile itiraz hakkının sigorta ettirenin genel hükümlerden kaynaklanan diğer haklarıyla olan bağlantısı üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the case of insurance contracts in which trust is perceived intensely, the TTK expressly regulates that the parties each other pre-contractual information duty. In this context, while the policyholder's information duty is regulated in detail with all its consequences; insurer's information duty is regulated superficially. According to Article 1423 of the TTK, if the insurer violates the pre-contractual information duty, the policyholder has the right of objection to the contract within fourteen days. However, in Turkish Law, there is no such concept as“objection to the formation of the contract”. Determining the legal nature of the right of objection has important meanings not only from the theoretical point of view, but also from the practical point of view. For this reason, in this study, insurer's information duty is investigated in all its aspects. In particular, the views in the doctrine and practice regarding the“right to object”and the connection of the right of objection with the other rights of the policyholder are emphasized.