Sigorta Hukukundaki beyan yükümlülüğü kapsamında kişisel verilerin korunması
Protecting personal data within the context of duty of disclosure in Insurance Law
  1. Tez No: 715454
  2. Yazar: AMİNE GÜLÜMSER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT YAVAŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Sigorta hukukunun sigorta ettirene verdiği yükümlülüklerden olan beyan yükümlülüğü sigorta ettirenin belirsiz, olumsuz risklere karşı kendini güvence altına alma fikrinin bir yansımasıdır. Sigorta ettiren tarafından bilinen ve bilinmesi gereken, sigortacının sigorta sözleşmesini kurma iradesini etkileyecek önemli hususların tamamının beyan edilmesi gerekmektedir. Sigorta sözleşmelerinin, kişilerin veya kişilerin sahip oldukları menfaatlerin spesifik durumları çerçevesinde şekillendiği ele alındığında, beyan yükümlülüğünün kapsamına giren pek çok hususun kişisel veri niteliğinde olması kaçınılmazdır. Bu çerçevede, sigorta ettirince beyan edilen kişisel verilerin sigortacı tarafından hukuka uygun bir şekilde işlenmesi önem arz etmektedir. Zira sigortacılık sektörünün temelinde kişisel verilerin bulunduğunun ve kişisel veriden soyutlanmış bir sigortacılığın mümkün olmadığının kabulü gerekir. Kişisel verilerin korunması hukuku, ülkemiz açısından oldukça yeni bir olgudur ve bu sebeple doktrinde sigorta hukuku ile kişisel verilerin korunması hukukunun bir arada incelendiği oldukça az çalışma bulunmaktadır. Dört bölüm olarak düzenlenen tez çalışmamızın ilk bölümünde, kişisel veri kavramı ve kişisel verilerin işlenmesi özelinde, ülkemiz açısından yeni bir alan olan kişisel verilerin korunması hukuku açıklanmıştır. Tez çalışmamızın ikinci bölümünde, sigorta sözleşmesinin türleri ve tarafları incelenmiştir ve üçüncü bölümde sigorta ettirenin beyan yükümlülüğü açıklanmıştır. Son bölümümüzde ise sigorta hukuku ile kişisel verilerin korunması hukuku bir araya getirilerek, mevzuat, mevcut kaynaklar ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu kararları doğrultusunda birtakım çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important subject is declaration obligation of insurant, in insurance law which is arising from the idea of being safe against to uncertain negative risks. All important information which is known or must known by the insurant and will be affect on willingness to draw up a insurance contract of insurer, must be declared by insurant. It is inevitable that many matters which are included in the scope of declaration obligation are personal data, considering that insurance contracts are shaped within in the context of specific situations of insurants or interests of insurants. Within this framework, it is important that processing lawfully personal data which is declared by insurant. Because, must be accepted that personal data is on the basis of insurance industry and insurance which is isolated from personal data is not possible. Personal data protection law is a fairly new issue for our country and therefore there are very few studies which is examined insurance law and personal data protection law together in doctrine. In first chapter of our thesis study which is organized in four parts, personal data protection law which is a new issue for our country, has been explained, in particular the concept of personal data term and processing of personal data. In the second chapter of our thesis study, the types and parties of the insurance contract were examined and declaration obligation of insurant has been explained in third chapter. In final chapter, inferences have been made follow the instructions of legislations, available studies and decisions of the Personal Data Protection Board in Turkey, by bringing together insurance law and personal data protection law.