Türkiye'deki Acer hyrcanum'a ait alttürlerin yaprak ve yaprak sapı anatomisi
The leaf and petiole anatomy of the taxa of Acer hyrcanum in Turkey
- Tez No: 727706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ BANİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada Sapindaceae ailesine ait Acer cinsinin Türkiye'de yayılış gösteren Acer hyrcanum türünün alttürleri olan Acer hyrcanum subsp. hyrcanum, Acer hyrcanum subsp. tauricolum, Acer hyrcanum subsp. keckianum ve Acer hyrcanum subsp. sphaerocaryum taksonlarında yaprak ve yaprak sapı anatomisi incelenmiş ve bu özelliklerin sistematik açıdan önemi ortaya konmuştur. Kurutulmuş herbaryum örneklerinin yaprak ve yaprak sapından parafine gömme metodu kullanılarak kesitler alınmış ve ayrıntılı olarak çalışılmıştır. Yaprak sapı tüylülüğü, yaprak şekli, iletim demetleri etrafında sklerenkimanın düzeni, epidermis hücrelerinin dizilimi gibi kalitatif karakterler ile epidermis genişliği, yaprak sapı çapı, kollenkima hücresi sayısı, kütikula kalınlığı, iletim demetlerinin çapı gibi kantitatif karakterler değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, bu özelliklerin yapılacak sistematik çalışmalara katkı sağlayabileceği, taksonlar arasındaki morfo-anatomik benzerlik ve farklılıkları anlamakta kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, leaf and petiole anatomy and the systematic importance of them were revealed in the supspecies namely Acer hyrcanum subsp. hyrcanum, Acer hyrcanum subsp. tauricolum, Acer hyrcanum subsp. keckianum and Acer hyrcanum subsp. sphaerocaryum of Acer hyrcanum from the genus Acer of the family Sapindaceae that are distributed in Turkey. Sections were taken from the leaves and petioles of dried herbarium samples using the paraffin embedding method and studied in detail. Qualitative characters such as petiole hairiness, leaf shape, arrangement of sclerenchyma around vascular bundles, epidermal cell arrangements, and quantitative characters such as epidermis width, petiole diameter, line number of collenchyma cells, cuticle thickness, and diameter of vascular bundles were evaluated. As a result, it is thought that these features can contribute to systematic studies and can be used to understand the morpho-anatomical similarities and differences between taxa.