Türkiye'nin Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmaları'nda yapım işyeri hükümleri
Construction permanent establishment provisions in Turkey's Double Taxation Conventions
- Tez No: 727707
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH FERHATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, İşletme, Law, Finance, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Küresel ekonomik altyapıda görülen entegrasyon, devletlerin vergileme yetkilerinin çakışmasına neden olmaktadır. Bu noktada devreye giren vergi anlaşmaları bu çakışmaları vergi yetkilerini paylaştırarak çözmeye çalışmaktadır. Bu anlaşmaların önemli unsurlarından biri daimi işyeri maddesidir. Bu madde ve konsepti, yurtdışında faaliyet gösteren firmalar açısından oldukça önemlidir. Çünkü bu madde kapsamında yurtdışında faaliyet gösteren firmaların vergisel nitelikleri belirlenmektedir. Türkiye'nin önemli ihracat kalemlerinden biri olan Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri-Yapım işleri, daimi işyeri maddesinin bir alt unsuru olan yapım işyeri maddesi bakımından önemli bir konuyu oluşturmaktadır. Bu çalışmada yapım işyeri maddesi uluslararası vergi hukuku, ulusal vergi hukuku ve Türkiye'nin akit olduğu vergi anlaşmaları bakımından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the integration of economic infrastructure on global scale, state taxation jurisdictions are overlapping. At this point, tax treaties come into play to try to overcome these overlaps by sharing tax authorities between jurisdictions. The Permanent Establishment (PE) article is a critical component of these treaties. This is because this article and its concept are extremely important to international businesses. The reason for that, the tax obligations of corporations operating abroad are determined within the scope of this article. International Contracting Services-Construction Works, which is one of Turkey's most important export items, is a major topic in the Construction PE article in terms of elaboration of taxation, which is a sub-element of the Permanent Establishment article. The Construction PE article was assessed in terms of international tax law, domestic tax law, and tax treaties with which Turkey is a contracting party in this study.