Contagion of financial crises
Finansal krizlerin yayılması
  1. Tez No: 727713
  2. Yazar: HÜLYA ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMMA IGLESIAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Maliye, Econometrics, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Essex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Özet Yapılan çalışma finansal krizlerin yayılmasını açıklayan geniş bir tanım, krizlerin yayılma nedenlerini ve literatürde geçen ölçme metotlarını incelemektedir. Öncelikle yayılmanın sebeplerini, geçiş kanallarını ve güncel ampirik metotları detayları ile ele almaktadır. Buna ek olarak Eichengreen'nin (1997) probit modellemesi kullanılarak krizlerin yayılması durumu analiz edilmiştir. Eichengreen'nin(1997) bulduğu iki temel sonuç: (1) para krizlerinin bir ülkeden diğer ülkeye yayılması, (2) ve ticari ilişki içinde olan ülkelerin aynı makro ekonomik durumda olan ülkelere göre, bulaşmaya karşı daha hassas olmasıdır. Eichengreen ve arkadaşları yalnızca 1959'dan 1993'e kadar olan süreyi incelerken , bu çalışmada ise 2010 'nun ilk çeyreğini de içerecek şekilde inceleme yapılmıştır. Böylece Eichengreen 'in çalışmasında yer alan ülkeler arasındaki ilişki bu çalışmada daha güçlü bulunmuştur. Geçtiğimiz yarım asırın 19 sanayileşmiş ülke panel verileri kullanılarak krizlerin yayıldığı sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada dünyanın herhangi bir yerindeki spekülatif atağın yerel paraya karşı olacak olan bir atağın gerçekleşme olasılığını artırdığını gözlemlenmiştir .Eichengreen'nin %8 olarak bulduğu oran bu çalışmada %12 civarındadır. Ayrıca Eichengreen'nin ulaştığı bir diğer sonuç olan yayılmanın makro ekonomik benzerliklerden daha çok ticari kanallardan yayılma eğiliminde olması bu çalışmanın sonucunda da desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation provides an extensive range of definitions, causes and measurements of contagion in the literature. First, it reviews the causes of contagion, the available transmission channels and the current empirical methodology in the literature. Moreover, I provide an analysis of the existence of contagion via a probit model as in Eichengreen et al (1997). Eichengreen et al (1997) have basically two findings: (1) that“currency crises appear to pass ”contagiously“ from one country to another”, (2) and that commercially related countries have more tendencies to be caught up with contagion than others which share almost the same macroeconomic situation. While their study only includes data from 1959 to 1993, I have extended their time period till the first quarter of 2010. In this way, I observe that there is a stronger relationship between the countries in recent years than the one reported in Eichengreen et al (1997). By using the past half century's panel data from nineteen industrialized countries, I find evidence of contagion as a result of my analysis. I show that a speculative attack elsewhere in the world raises the likelihoods of an attack on the domestic currency, which I estimate around 12 percentage points whereas Eichengreen et.al. (1997) obtained an estimate of around 8. My result also supports their findings which suggests that contagious currency crises have a tendency to spillover through the trade channels rather than the macroeconomic similarities.