Bronkopulmoner displazi gelişiminde risk faktörlerinin ve prognozun araştırılması
Evaluation of risk factors and prognosis of bronchopulmonary dysplasia
  1. Tez No: 727712
  2. Yazar: EVİN İLTER BAHADUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. FEHİME ESRA ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Günümüzde yenidoğan bilimindeki hızlı bilimsel ve teknolojik gelişme ile daha fazla sayıda ve daha küçük preterm bebeğin yaşatılıyor olması, beraberinde bronkopulmoner displazi gibi morbiditelerin de artmasına neden olmuştur. Bu çalışmada amacımız, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen cok düsük doğum ağırlıklı preterm bebeklerde bronkopulmoner displazi gelişimi üzerine etkili risk faktörlerinin ve kısa dönem prognozlarının araştırılmasıdır. Retrospektif olarak düzenlenen bu çalışmada, T.C. Sağlık Bakanlığı İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği'nde Mayıs 2007- Haziran 2010 tarihleri arasında BPD tanısı alan doğum ağırlığı 1500 gramın altında ve gebelik yaşı 32 haftadan daha küçük olgular çalışma grubunu oluşturmuştur. Hastaların hastaneye yatış ve izlem dosyalarından antenatal ve perinatal döneme ait öyküleri, gebelik yaşı, doğum ağırlığı, cinsiyeti, doğum şekli, çoğul gebelik durumu, yenidoğan ünitesinde yatış süresi, ROP ve nörogelişimsel değerlendirme sonuçları, transfontanel ultrason bulguları, RDS tanısı alma durumu, PDA varlığı, mekanik ventilatör gereksinimi ve süresi, sepsis geçirme durumu kaydedildi. Bronkopulmoner displazi tanısında; hastaneden çıkışta veya“postkonsepsiyonel”36. haftada (hangisi daha önce ise) solunum destekli veya desteksiz oksijen gereksiniminin sürmesi ölçüt olarak alındı. Çalışmaya alınan 19'u kız, 31'i erkek, ortalama doğum ağırlığı 1188 + 371 gram ve ortalama gebelik yaşı 27,9 + 2,5 olan toplam 50 olgunun mortalite oranı %20, anormal DGTT testi oranı %10 olarak bulundu. Olguların %44'ünde tedavi gerektiren ROP saptandı. BPD olgularının çoğunluğu ağır BPD vakaları idi. Mekanik ventilasyon süresinin sağkalım üzerine etkili faktör olduğu bulundu. Klinik evrelere göre değerlendirmede, ağır hasta grubunda doğum ağırlığı ve gebelik yaşının daha küçük olduğu, buna karşılık ağır KAH grubunda mortalitenin daha fazla olduğu saptandı. Sonuç olarak, düşük doğum ağırlıklı, gebelik yaşı küçük preterm bebeklerde, KAH'nın daha fatal seyrettiği, KAH gelişiminde düşük doğum ağırlığı ve erken gebelik yaşının etkili faktörler olduğu, KAH olgularında kötü nörogelişimsel sonuçların ve tedavi gerektiren ROP sıklığının arttığı tespit edilmiştir. Daha ileri araştırmalarla KAH gelişimini önleyici tedavi olanaklarının araştırılmasının yaşatılan çok düşük doğum ağırlıklı preterm bebeklerde yaşam kalitesini yükseltmede önemli olabileceği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The ability to keep alive increasingly smaller and higher numbers of preterm infants thanks to the rapid scientific and technological improvements in neonatal science in today' s World has also given rise to an increase in morbidities, such as bronchopulmonary dysplasia (BPD). Our purpose, in this study, is the researching of risk factors and short-term prognoses that contribute to the development of bronchopulmonary dysplasia (BPD) in very low birth weight preterm infants monitored in newborn intensive care units. In this retrospective study, cases diagnosed with BPD between May 2007 and June 2010; Birth weight was under 1500 grams and gestational age lower than 32 weeks. Patients' admission and follow-up records were used to note down their history for the antenatal and perinatal periods; gestational age; birth weight; gender; type of delivery; chances of multiple gestation; duration of stay in the newborn unit; ROP and neurodevelopmental evaluation results transfontanel ultrasonography results; availability of RDS diagnosis; PDA presence; mechanical ventilation requirement and duration; and sepsis incidence. When diagnosing bronchopulamonary dysplasia, the continued oxygen requirement with and without respiratory support at hospital discharge or at the 36th“postconceptional”week (whichever is earlier) was taken as the criteria. Nineteen females and 31 males of a total of 50 cases included in this study were found to have a mean birth weight of 1188±371 gr and a mean gestational age of 27.9±2.5 with a mortality rate of 20%, and an abnormal DGTT-II rate of 21.7%. Treatment-requiring ROP was found in 44%of the cases. A majority of BPD cases have severe clinic. The duration of mechanical ventilation was found to be an effective factor on survival. In evaluation by clinical stages, the severe patient group was found to have a lower birth weight and gestational age, whereas the severe BPD group had a higher mortality rate. Results found that, in low birth weight and low gestational age preterm infants, BPD development tended to be more fatal, that low birth weight and early gestational age were effective factors in BPD development, and that impaired neurodevelopmental outcomes ant treatment requiring ROP incidences increased in BPD cases. It has been our conclusion in this study that focusing , in further studies, ion the treatment opportunities that offer chances for the prevention of BPD development could be important in raising the quality of life in very low birth weight preterm infants who have been kept alive.