ilkokul matematik öğretimine yönelik geliştirilen eğitsel oyunların uygulanabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the applicability of educational games developed for primary school mathematics education
  1. Tez No: 727768
  2. Yazar: AYSEL ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE CERRAH ÖZSEVGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada, İlkokul 2. sınıf matematik dersi toplama ve çıkarma konularının öğretimine yönelik geliştirilen eğitsel oyunların uygulanabilirliği araştırılmıştır. Karma yaklaşımın kullanıldığı bu çalışma, iki aşamada tamamlanmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında oyunların öğrencilerin öğrenmesine katkısı olup olmadığı deneysel olarak incelenmiş, ikinci aşamasında oyunların kullanılabilirliği öğretmen görüşleriyle irdelenmiştir. Bu bağlamda araştırma sürecinde iki ayrı örneklem grubu kullanılmıştır. Araştırmanın ilk aşaması olan deneysel süreç, Erzurum İline bağlı Aziziye ilçesinde bulunan bir ilkokulun ikinci sınıfına devam etmekte olan 18 öğrenciyle yürütülmüştür. Pandemi koşullarından dolayı hibrit döneme uygun olarak tek gruplu deneysel yöntem kullanılmıştır. Çalışma, kolay ulaşılabilir örnekleme modeline uygun olarak araştırmacının sınıfında yürütülmüştür. Sınıfın yarıya bölündüğü süreçte, ilk gelen grupla yürütülen pilot çalışma doğrultusunda, asıl uygulama okula ikinci gelen grupla tamamlanmıştır. Araştırma verilerini toplamak için açık uçlu sorulardan oluşan bir başarı testi ve yarı yapılandırılmış mülakat kullanılmıştır. Eğitsel oyunların öğretime katkısını incelemek için geliştirilen başarı testi ön ve son test olarak iki kez uygulanmıştır. Bununla birlikte süreç boyunca öğretmenin informal gözlemleri olmuştur. Araştırmanın ikinci aşaması, ilçede bulunan yakın ilkokullarda görev yapan ve araştırmaya katılmaya gönüllü 30 sınıf öğretmeniyle yürütülmüştür. Anket formuyla, öğretmenlerin denenmiş oyunların kullanılabilirliği hakkındaki düşünceleri alınmıştır. Araştırmanın deneysel sürecinden elde edilen bulgular, geliştirilen eğitsel oyunların öğrencilerin öğrenmelerine katkı sağladığını göstermiştir. Öğretmenler de oyunların sınıfta uygulanabilir ve kullanılabilir olduğuna yönelik bulgular ortaya koymuşlardır. Elde edilen bulgular doğrultusunda bu tip materyallerin geliştirilerek literatüre kazandırılması ve kullanımlarının yaygınlaştırılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the applicability of the educational games that were developed for teaching addition and subtraction subjects in primary school 2nd grade Mathematics lesson were investigated. In this research, mixed approach was used and it was completed in two stages. Due to the limitations brought by the pandemic process, the contribution of the games to students' learning was examined experimentally in the first stage, and the usability of the games was examined in the second stage with the opinions of the teachers. In this context, two different sample groups were used in the research process. In the first stage of the research, games were developed. The effectiveness of the games was evaluated in the experimental process carried out with the students, and the usability was evaluated in the consultation process carried out with the teachers. The experimental process of the research was carried out with 18 primary school sophomore students in a primary school in Aziziye district of Erzurum Province. Due to the pandemic conditions, a single-group experimental method was used in accordance with the hybrid period. The study was carried out in the researcher's classroom, in accordance with the easily accessible sampling model, in line with the pandemic conditions. In the process where the class was divided into half, in line with the pilot study carried out with the group that came first, the main application was completed with the group that came to the school second. An achievement test consisting of open-ended questions and a semi-structured interview were used to collect the research data. The achievement test developed to examine the effectiveness of the developed games was applied two times as pre and post-test. However, there were informal observations of the teacher throughout the process. In the second stage of the research, it was conducted with 30 classroom teachers working in primary schools in the district and volunteering to participate in the research. With the semi-structured interview form, the opinions of the teachers about the usability of the tried games were taken. The findings obtained from the experimental process of the research showed that the educational games developed were effective on the learning of the students. Teachers also revealed findings that games are applicable and usable in the classroom. In line with the findings obtained, it has been suggested that such materials should be developed and brought to the literature and their use should be disseminated.