Jeotermal reenjeksiyon akışkanı için uygulanan membran desalinasyon işleminin çevresel etkileri
Environmental impacts of membrane desalination process for geothermal reinjection fluid
  1. Tez No: 727781
  2. Yazar: ASLI KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN KABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Jeotermal kaynaklar enerji üretimi, bahçecilik, balneoterapi, ısı pompaları, soğutma, su ürünleri havuz ısıtması, endüstriyel proses ısısı, sera ve mekan ısıtma gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Jeotermal akışkandan enerji üretimi sonrasında harcanan jeotermal suyun bir kısmı tarımsal ve endüstriyel amaçlarla veya alternatif su kaynağı olarak değerlendirilebilir. Bu çalışmada jeotermal ısı merkezinin re-enjeksiyon suyu nanofiltrasyon (NF) ve ters ozmoz (RO) membranları kullanılarak arıtılmıştır. mini pilot ölçekli membran sistemine giren besleme suyu konsantre ve sızan su olarak üretilecektir. konsantre akışı çevre için hayati önem taşıdığından konsantre yönetim çalışmaları yapılmıştır. Kullanılmış jeotermal suların tarımsal sulama amaçlı uygulanmasından önce arıtılarak bazı çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Geothermal resources is used in many areas such as energy production, horticulture, balneotherapy, heat pumps, cooling, aquaculture pool heating, industrial process heat, greenhouse and space heating. After the production of energy from geothermal fluid, some part of the spent geothermal water can be considered for agricultural and industrial purposes or as an alternative water source. In this study, the re-injection water of the geothermal heat center was treated using nanofiltration (NF) and reverse osmosis (RO) membranes. The feed water entering the mini-pilot scaled membrane system will be produced as concentrated and permeate water. Since concentrate stream is vital important for environment, concentrate management studies were carried out. Some studies were carried out by treating spent geothermal water prior to its application for agricultural irrigation purpose.