Reservoir simulation of Balçova geothermal field
Balçova jeotermal sahasının rezervuar simülasyonu
- Tez No: 151993
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER İLKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
oz Bu çalışmada, genel akışkan ve ısı transferi problemleri için yazılmış Fluent programı kullanılarak Balçova jeotermal sahasının rezervuar simülasyonu incelenmektedir. 2001 yılında bu çalışmaya benzer olarak İstanbul Teknik Üniversitesi, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü, Balçova jeotermal sahasının rezervuar simülasyonunu, jeotermal rezervuar uygulamaları için yazılmış Though2 programını kullanarak yapmıştır. Yukarıda adı geçen çalışmanın sonuçlan bu tez için bir başlangıç noktası olmuştur. Ayrıca, o 2aman ki tarihten günümüze kadar sahada uygulanan yeni teknikler ki bunlardan en once geleni BD-8 kuyusundan rezervuara reenjeksiyon yapılması, sahanın yeniden modellenmesini gerekli kılmıştır. Modelleme çalışması sırasında ilk aşamada, Balçova jeotermal ltd. şirketinden alman teknik veriler ve öneriler temel alınarak sahanın kavramsal modeli geliştirilmiş, bu kavramsal modelden de sahada bulunan Agamemnon-I fayının baskın fay olduğu ve derinlerden gelen sıcak suyun bu fayı kullanarak yüzeye doğru yükseldiği varsayılmıştır. Kavramsal modelin geometrisi Gambit mesh programı kullanılarak çizilmiş ve meshlenmiş ve meshlenmiş rezervuar Fluent programına aktarılıp burada verilen sımr şartlan altında çalıştırlmış ve sonuçta rezervuarm 3-boyutlu sıcaklık dağılımı çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study investigates the geothermal reservoir of Balçova geothermal field using the program Fluent which is written for general problems of fluid flow and heat transfer in a given complex geometry. Geothermal reservoir simulation of Balçova geothermal field is made by Istanbul Technical University, Department of Petroleum and Natural Gas Engineering using the program Though2 which is written for geothermal reservoir application in 2001. The results of this study become a starling point of this thesis. Besides, the new techniques applied the geothermal field since that period, and reinjection of the geothermal fluid by the well BD-8 to the reservoir, made it necessary to remodel of the field. During the modeling study, the conceptual model of the field is developed based on technical data and advices by the Balçova Geothermal Ltd. The fault Agamemnon-I existing in the field is thought the dominated fault of the reservoir and assumed that the heated water from the aquifer is raised to the surface using that fault as a flow path. The geometry of the conceptual model of the reservoir is drawn and meshed properly using Gambit meshing program and meshed reservoir is exported and run in Fluent program under given boundary conditions and after that 3-D temperature distribution of the reservoir is obtained. IV