Olanlar Şeyhi İbrahim Efendi Külliyatı
Sheikh of Olanlar İbrahim Efendi's collection
  1. Tez No: 72779
  2. Yazar: NURİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGUT KARABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ Nuri YILMAZ OLANLAR ŞEYHİ İBRAHİM EFENDİ KÜLLİYÂTI Danışman: Yrd. Doç. Dr. Turgut KARABEY 1998, Sayfa: 224+XVI Jüri :Yrd. Doç. Dr. Turgut KARABEY Şeyh İbrahim Efendi 17. yüzyıl tekke şairlerindendir. 1591 'de Eğridere'de doğan İbrahim Efendi' nin hayatı hakkında fazla bilgimiz yoktur. Genç yaşta İstanbul'a gelerek birçok şeyhten feyz almış ve“Gavsî Tekkesi ”denen Halveti tekkesine tayin edilmiştir. 1655'de İstanbul'da ölmüş ve aynı tekkenin bahçesine gömülmüştür. İbrahim Efendi, Halveti ve Bayrâmî-Melâmîlerinden olan önemli bir şeyhtir. Bir tekke şairi olarak, şiirleri özellikle de“Dil-i Dânâ”kasidesi, Melâmî tekkelerinde bir vird gibi okunan, tanınmış birisidir. Divan'ı ile“Tasavvufhâme ve Vahdetnâme”si didaktik özelliktedir ve tasavvufim en girift meselelerim yer yer lirik ve basit bir dille anlatır. Hece vezni ile yazdığı ilâhîler ise Tasavvufî Türk Şiiri'nin en güzel örneklerindendir. Biz“Olanlar Şeyhi İbrahim Efendi Külliyâtı”isimli bu çalışmamızı üç ana bölümden oluşturduk. İlk bölümde; şairin hayatim, edebi kişiliğini, eserlerini ve edebiyatımızdaki yerini inceledik. İkinci bölümde;şiirlerini, çeşitli yönleriyle incelemeye çalıştık. Üçüncü bölümde ise eserlerinin karşılaştırmalı metnini verdik. \ İbrahim Efendi Külliyâtı'nın karşılaştırmalı metnini üç ana nüsha kullanarak gerçekleştirdik. Bu nüshaların tanıtım ve değerlendirmesini üçüncü bölümün birinci kısmında yaptık. Karşılaştırmalı metnini oluşturduğumuz külliyâtta 14 mesnevi, 10 kaside, 5 gazel, 12 ilâhî ve 1 murabba' bulunmaktadır. Külliyât toplam 2567 beyitten ibarettir. Böylece İbrahim Efendi'nin hayatı, edebi kişiliği, eserleri ve külliyâtının karşılaştırmalı metnini, bu çalışmanın sınırlan içinde bir bütün halinde vermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT MASTER THESİS Nuri YILMAZ SHEIKH OF OLANLAR İBRAHİM EFENDİ'S COLLECTİON Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Turgut KARABEY 1 998, Page: 224+XVI Jury : Yrd. Doç. Dr. Turgut KARABEY Sheikh İbrahim Efendi is one of the mystic poets of seventeenth century. There is little information about Ibrahim Efendi's life story who was born in Istanbul in 1591. When he is young, he comes to İstanbul and he is inspired by many sheikhs and he is appointed as a sheikh to the courts called Gavsi. İbrahim Efendi is an important sheikh of Khalveti and Bayrami-Melami. As a sufi poet, he is a very famous person whose poems, especially his Dil-i Dânâ's Kaside are read in Melâmi courts as a prayer.His Divan and Tasawufhame and Vahdetnâme is a kind of didactic quality and he partly uses a lyric and simple style.While he is talking about the complex structures of sufism. His ilahis written in syllable verse are the most beautiful examples of The Turkish Mystical Poetry. This dissertation, entitled "Sheikh of Olanlar Ibrahim Efendi and a Comparative Study of His Collection is composed of three main parts. In the first part, the life, literaiy career, works of the poet and his place in Turkish literature were studied. İn the second part, various aspects of his collection were observed. And in the last part a comparative text of his collection was given. This comparative text was obtained by using three different copies of collection. Some information about and an evaluation of the copies were given in the first section of the third part. İn his collection which we form its comparative study, there are 13 mesnevis, 12 ilahis, 10 kasides, 5 gazels and 1 murabba. Collection has 2567 verses. İn this way, we tried to give as a whole the life story, literary career and works of İbrahim Efendi and a close study of his collection with a comparative text within the limits of this dissertation.