Sun'ullah-i Gaybi divanı inceleme-metin
The Divan of Sun'ullah Gaibi: Analyses and text
  1. Tez No: 72475
  2. Yazar: BİLAL KEMİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 500
Özet
ÖZET Kemikti, Bilal, Sun'ullâk-i Gaybî Divanı: İnceleme-Metin, Doktum Tezi, Danışman: Prof.Dr.Ali YILMAZ, XXVH+473 s. Yunus Emre'nin açtığı çığırda gelişen Türk Tasavvuf şiirinin önemli temsilcilerinden biri Sun 'ullâh-i GaybVdir. XVII. yüzyılda yaşamış olan Gaybî, tasavvuf? ve ilmî hayat içerisinde mühim şahsiyetler yetiştiren Kütahyalı bir aileye mensuptur. Gaybî, 1059 (1649)'da İstanbul'a gelerek dönemin önde gelen Bayramî- Melâmî mürşidi Oğlanlar Şeyhi İbrahim Efendi'ye intisab etmiştir. 1065(1655) He İbrahim Efendi 'nin ölümü üzerine Kütahya'ya dönerek, burada tasavvuf? düşüncesini neşir ve te'lif etmiştir. Bir yazar olarak o, Türk Tasavvuf Edebiyatı içerisinde değerlendirilen ve dönemin dini-sosyal tarihine ışık tutan önemli eserlere sahiptir. Bununla birlikte daha çok teosofik düşüncelerini işlediği şiirleriyle tanınmaktadır. Bu çalışmada Gaybi'nin hayatı, eserleri ve edebi kişiliği açısından monografisi yazılmış; Gaybî Divânı ilmi bir metodla (edition critique) hazırlanmış; Divan' da ele alman muhtevanın tahlili yapılmıştır. '“]^”Emkl!l. 'MilV.;>
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Kemikli, Bilal,“The Divan of Sun'ullah Gaibi: Analyses and Text”, PhD thesis submitted to the Institue of Social Sciences of Ankara University, Supervisor: Ali Yılmaz, Prof Dr., Ankara, 1998, XXVII+473. One of the most significant represantatives of Turkish poem in the way Yunus Emre inagurated is Sun'ullah Gaibi. Lived in XVII. century, Sun'ullah Gaibi was the member of a family which gave many prominent figures to mystic and scientific life. Gaibi came to Istanbul in 1059 (1648) and became a murid of Oğlanlar Şeyhi İbrahim Efendi, the leader of Baymmi-Malami order at that time. After his saikh's death in 1065 (1655) he came back to Kütahya and began there to propagate his mystic thought As an author, he has many work, which shed light on many religio-social histor of his day. However, Gaibi has been known by his poems charactarized by theosofical content In this work, together with his monography we prepared his Divan as an Edition Critique.