Endüstriyel tesis inşaat projelerinde çevre etki ve boyut analizi, trans Anadolu doğal gaz boru hattı projesi (Ardahan) kompresör istasyonu inşası örneği üzerine inceleme
Environmental impact and dimensional analysis in industrial facility construction projects, evaluation of the construction example of the trans Anatolia natural gas pipeline project (Ardahan) compressor station
  1. Tez No: 727790
  2. Yazar: ÜNAL BURAK GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KEMAL BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi Ardahan Kompresör İstasyonu'nda yürütülen çalışmaların çevresel etki ve boyut analizinin yapılması, projede meydana gelen çevresel kirliliğin kaynaklarını tespit edip değerlendirerek çevresel etkileri azaltacak stratejiler ortaya koyulması, çevre kirliliğinin etkenlerinin ve sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada Ardahan ilinde faaliyet gösterecek kompresör istasyonu inşaatı aşamasında çevresel tehlikeler için risk değerlendirme çalışmalarının Fine Kinney Metodu'na göre tespit edilmiştir. Risk değerlendirme çalışmalarında kullanılan Fine Kinney Metodu ile projenin temelinde ortaya çıkan riskleri matematiksel olarak derecelendirilip yüksek çıkan risk değerlerinin kabul edilebilir seviyeye çekilmesine çalışılmıştır. Bulgular: Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi Ardahan Kompresör İstasyonu'nda proje çevresel risk değerlendirilmesinde yürütülen faaliyetlerin yol açtığı tehlikeler ve bu tehlikelerin kaynakları göz önünde bulundurularak meydana gelen riskler önemine göre sınıflandırıldığında; ofis ve sosyal alan faaliyetlerinde yer alan bilinçsiz su kullanımında karşılaşılan risk seviyesi ve evsel-ambalajlı katı atıkların ayrıştırılmamasından kaynaklı risk seviyesi derecesinin önceliğine göre çok yüksek risk teşkil ettiği, depolama alan faaliyetlerinde yer alan atık demir oluşumunun inşaat için kullanılan demirlerin toprak zemin üzerinde istiflenerek demirin oksitlenerek oluşturduğu atık suyun toprağa sızmasından kaynaklı risk seviyesi derecesinin önceliğine göre çok yüksek risk teşkil ettiği tespit edilmiş olup alınan önlemler doğrultusunda risk seviyesi düşürülmüştür. Sonuç: Bu çalışmada Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi Ardahan Kompresör İstasyonu inşaatında yürütülen faaliyetler sonucu meydana gelen çevresel sorunların çeşitleri belirlenmiş, yapılan inceleme ile çevre boyut analizi yapılarak oluşan çevre etkilerinin risk değerlendirmesi Fine Kinney metodu ile derecelendirilmiştir. Mevzuat ve yönetmeliğe göre risk değeri yüksek çıkan faaliyetler için tekrar düzeltici önleyici faaliyetler başlatılarak risk değerleri azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: It is aimed to analyze the environmental impact and dimension of the works carried out at the Ardahan Compressor Station of the Trans Anatolian Natural Gas Pipeline Project, to identify and evaluate the sources of environmental pollution occurring in the project, to reveal strategies to reduce environmental impacts, and to evaluate the factors and consequences of environmental pollution. Method: In the research, the risk assessment studies for environmental hazards were determined according to the Fine Kinney Method during the construction phase of the compressor station that will operate in the province of Ardahan. With the Fine Kinney Method used in risk assessment studies, the risks arising on the basis of the project were mathematically graded and the high-risk values were tried to be reduced to an acceptable level. Findings: When the Trans-Anatolian Natural Gas Pipeline Project is classified according to the importance of the risks, taking into account the hazards caused by the activities carried out in the project environmental risk assessment at the Ardahan compressor station and the sources of these hazards; The level of risk encountered in the unconscious use of water in office and social area activities and the level of risk due to the non-separation of mixed wastes in the use of domestic-packaged solid wastes pose a very high risk compared to the priority, Waste iron formation in storage area activities. It has been determined that the level of risk due to the leakage of the waste water, which is formed by the oxidation of iron by stacking, to the soil, poses a very high risk compared to its priority, and the risk level has been reduced in line with the measures taken. Conclusion: In this study, the types of environmental problems that occurred as a result of the activities carried out in the construction of the Trans Anatolian Natural Gas Pipeline Project Ardahan compressor station were determined, and the risk assessment of the environmental effects was graded by the fine-Kinney method by performing environmental dimension analysis. It is aimed to reduce the risk values by starting corrective and preventive actions again for the activities with high-risk values according to the legislation and regulation.