Türkiye'de toplumsal cinsiyet ve tarımda ücretsiz aile işçiliği
Gender and unpaid family labor in agriculture in Turkey
- Tez No: 727789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA ÜNLÜTÜRK ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, özellikle tarımdaki kadın ücretsiz aile işçiliğinin boyutlarını toplumsal cinsiyet ve ataerki olguları ekseninde incelemek ve kadınlar üzerindeki etkilerini tartışarak göz önüne sermektir. Bu bağlamda, İzmir-Torbalı Karakızlar, Karakuyu ve Çapak Mahalleleri özelinde ücretsiz aile işçisi olarak çalışan 9'u erkek 30'u kadın olmak üzere toplamda 39 katılımcı ile gerçekleştirilen nitel araştırmanın sonuçları incelenecektir. Araştırma, tarımda ücretsiz aile işçiliğinin kadınlar üzerine hiçbir ücret karşılığı bulunmayan ağır sorumluluklar yüklediği ve kadınların bu sebeple sosyal güvenlik, karar alma, iş paylaşımı ve yoğunluğu, çalışma koşulları, sosyal hayata katılım gibi konularda oldukça dezavantajlı bir konumda oldukları sonucunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the dimensions of women's unpaid family work, especially in agriculture, on the axis of gender and patriarchy and to discuss its effects on women. n this context, the results of the qualitative research conducted with a total of 39 participants, 9 men and 30 women, working as unpaid family workers in IzmirTorbalı Karakızlar, Karakuyu and Çapak Neighborhoods will be examined. The research reveals that unpaid family work in agriculture imposes heavy and unpaid responsibilities on women. Unpaid family worker women are in a very disadvantageous position in terms of social security, decision-making, job sharing and intensity, working conditions, participation in social life.