TRM ile güçlendirilmiş döşemelerin çarpma yükü altındaki davranışının sayısal analizi
Numerical analysis of the behavior of slabs reinforced with TRM under the impact load
- Tez No: 727813
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN SELİM ŞENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada Textile Reinforced Mortar (TRM) malzemesi ile güçlendirilmiş hasır donatılı betonarme döşemelerin belirli bir yükseklikten bırakılan kütlenin çarpma yükü etkisi altındaki davranışının sayısal olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu tekstil malzemelerin yerleşim yerleri ve şekilleri çeşitlilik göstermektedir. Toplamda 17 adet farklı boyutlarda ve farklı dizilim sağlanmış döşemeler modellenmiştir. Öncelikle 1000x1000x80 mm boyutlarında betonarme döşemeler deneysel olarak çalışmalar yapılmış olup ve bu çalışmalar sonucunda elde edilen değerler LS DYNA adlı bir sonlu elemanlar çözücüsü bilgisayar programı yardımıyla analizi yapılan numunelerin, karşılaştırılması yapılmıştır. Betonarme döşemeler ortogonal ve diyagonal şeklinde 50 mm ve 100 mm ebatlarındaki TRM şeritleri kullanılarak güçlendirilmiştir. Betonarme döşemesine etkiyen çarpma yüklerinin sonucunda elde edilen betonarme döşemenin ivme, deplasman, birim deformasyon ve kalıcı deplasman değerleri ölçülmüştür. Aynı zamanda döşemede oluşan hasar renkli grafik halinde gösterilmiştir. Bu çalışma akabinde, darbe yükünün güçlendirme yöntemi uygulanan betonarme döşemelerin davranışları üzerindeki etkileri sayısal analiz olarak araştırılmış ve yorumlanmıştır. Ayrıca nümerik sonuçların deneysel sonuçları ile karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, It is aimed to numerically investigate the behavior of the reinforced concrete slabs reinforced with Textile Reinforced Mortar (TRM) material under the impact load of the mass dropped from a certain height. The locations and the shapes of these textile materials vary. A total of 17 slabs in different sizes and with different arrangement were modeling. First of all, 1000x1000x80 mm reinforced concrete slabs were experimentally studied and the values obtained as a result of these studies were compared with the samples analyzed with the help of a finite element solver computer program called LS DYNA. Reinforced concrete slabs are reinforced orthogonally an diagonally using 50mm and 100mm wide TRM strips. The acceleration, displacement, strain and residual displacement values of the reinforced concrete slab obtained as a result the impact loads acting on the reinforced concrete slab were measured. At the same time, the damage to the slabs is shown in color graphics. As a result of this study, the effects of the impact load on the behavior of reinforced concrete slabs on which the reinforcement method was applied were determined and interpreted as numerical analysis. Additionally, numerical results were compared with experimental results.