TRM ile güçlendirilmiş döşemelerin statik ve dinamik yükler etkisi altındaki davranışının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the behavior of TRM reinforced slabsunder the effect of static and dynamic loads
  1. Tez No: 773732
  2. Yazar: GÜLJİN ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dünyada ve ülkemizde yapıların büyük çoğunluğunu betonarme yapılar oluşturmaktadır. Bu durum beraberinde çeşitli sebeplerden dolayı hasar gören yapılarda ekonomik ve etkin güçlendirme ihtiyacını meydana getirmektedir. Yapılan araştırma ve çalışmalarda kolon ve kirişlerle ilgili güçlendirme çalışmalarının, döşemelerin güçlendirme çalışmalarına nazaran daha fazladır. Bu çalışma kapsamında tekstil ile takviye edilmiş sıva katmanı (TRM) ile güçlendirilmiş döşemelerin statik ve dinamik yükler etkisi altındaki davranışı deneysel olarak incelenecektir. Güçlendirme malzemelerinde yüksek mukavemet, yüksek çekme dayanımı ve ekonomik güçlendirme yöntemi araştırılacaktır. Yapılacak deneysel çalışma iki adımda yürütülecektir. İlk adım numunelerin dinamik yük etkisi altındaki davranışı irdelenecektir. TRM ile güçlendirilmiş numuneler darbe yükü etkisi ile sabit enerji altında incelenecektir. Deneysel çalışmanın ikinci kısmında numunelerin statik yük etkisi altındaki davranışları incelenecektir. Statik yük döşeme merkezinde çelik plaka üzerine tekil yük olarak uygulanacaktır. TRM malzemesinin yerleşim şekli ve şeritlerin genişliği değişken parametreler arasındadır. Her deney setinde numunelerde oluşan hasarlar kayıt altına alınacaktır. İncelenecek parametreler döşemelerde oluşacak ilk çatlaklar, statik yükleme ile göçme anına kadar meydana gelen deplasman değerleri, çatlak dağılımları, döşemelerin taşıyabileceği maximum yük incelenecektir. Dinamik yükleme deneyinde deplasman, ivme dinamik yük eş zamanlı olarak kayıt altına alınacaktır. Güçlendirme desenine göre hem statik hem dinamik deney setlerinde en etkili güçlendirme deseni belirlenecektir. Hangi güçlendirme yönteminin uygulanması en ideal en efektif durumunu ortaya koyacak sonuçlar irdelenecektir. Etkin bir güçlendirme tekniği geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
A majority of structures in the World and our country are reinforced concrete structures. This situation is due to various reasons the need for economical and effective reinforcement in structures are created. In the researches and studies, the reinforcement studies related to columns and beams are more than the reinforcement works of the concrete slabs. In the experimental program, the behavior of slabs reinforced with textile reinforced grout layer (TRM) under the slabs of static and dynamic loads will be experimentally examined. High strength, high tensile strength, and economical strengthening methods will be investigated in reinforcement materials. The experimental study will be examined in two steps. The first step will be to examine the behavior of the specimens under the effect of static load. The static load will be applied as a single load on the steel plate at the slab center. The configuration of the TRM material and the width of the layers are among the flexile parameters. In the second part of the experimental program, TRM reinforced specimens will be examined under constant energy with an impact load effect. The damage to the specimens in each test set will be recorded. The parameters to be examined will be the first cracks that will occur in the slabs, the displacement values that occur until the static loading and collapse, the crack distributions, the maximum load that the slabs can carry. In the Dynamic loading test, the displacement, acceleration, and dynamic load will be recorded at the same time. According to the reinforcement design, the most effective reinforcement design will be determined in both static and dynamic experiment sets. The results that will reveal the most ideal and most effective situationof which strengthening method to be applied will be examined. An efficient reinforcement technique will be developed.