Kompleks neutrosophic kümelerde genişletilmiş VIKOR metodu
The extended VIKOR method in complex neutrosophic sets
  1. Tez No: 727835
  2. Yazar: FATMA AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kompleks bulanık kümeler, geleneksel bir bulanık kümeye üye olma durumunun aksine bir kümeye üye olma durumunu, kompleks düzlemdeki birim çembere genişletir. Bu durum üyelik ifadesine ikinci bir boyut sağlar ancak, bulanıklığın temel kavramını değiştirmez. Kompleks bulanık küme aynı periyotta gerçekleşen farklı iki durumun aynı anda değerlendirilmesine olanak sağlarken, belirsiz üye olma durumu içeren olgu ve durumlarda karar vermek zorlaşır. Bu çalışmada, belirsiz üye olma durumunu içeren karar verme problemlerinin çözümüne katkı sağlamak için kompleks neutrosophic kümelerde yeni kompleks neutrosophic mesafe ölçüleri tanıtılarak, kompleks neutrosophic VIKOR metodu geliştirilmiştir. Daha sonra önerilen metodun üstünlüğünü göstermek için sayısal örnek verilmiş ve literatürdeki farklı mesafe ölçüleri ile bir tartışma analizi ve karşılaştırma analizi yapılmıştır. Son olarak bütün sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Unlike the case of being a member of a traditional fuzzy set, a complex fuzzy set extends membership to a set to the unit circle in the complex plane. This provides a second dimension to the membership expression, but does not change the basic concept of fuzziness. While the complex fuzzy set allows the simultaneous evaluation of two different situations occurring in the same period, it becomes difficult to make a decision in cases and situations involving the inconsist membership. In this study, the complex neutrosophic VIKOR method was developed by introducing new complex neutrosophic distance measures in complex neutrosophic sets to contribute to the solution of decision making problems involving the inconsist membership. Then, a numerical example was given to show the superiority of the proposed method and a discussion analysis and comparison analysis was made with different distance measures in the literature. Finally, all results are interpreted.