Distance measures of hesitant complex neutrosophic sets and their application in decision-making
Tereddütlü kompleks nötrosof˙ik kümeler˙in uzaklık ölçümler˙i ve karar vermedek˙i uygulamaları
- Tez No: 688648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez altı bölümden olu¸smaktadır. Bölüm 1'de detaylı literatür incelemesi ve tezin motivasyonu sunuldu. Bölüm 2'de bulanık kümenin, komplex bulanık kümenin ve bazı genelle¸stirmelerinin tanımları örnekleriyle verildi. Bölüm 3'te tereddütlü kompleks nötrosofik küme kavramı ve tereddütlü kompleks nötrosofik elemanlar için skor ve kesinlik fonksiyonları tanımlandı. Bölüm 4'te iki tereddütlü kompleks nötrosofik küme arasındaki Hamming, Euclidean ve Haussdof mesafe ölçüm formulleri tanımlandı ve bazı sonuçlar elde edildi. Ayrıca, iki tereddütlü kompleks nötrosofik küme arasındaki agırlıklandırılmı¸s Hamming, Euclidean ve Haussdof mesafe ölçüm formulleri tanımlandı. Bölüm 5'te ileri sürülen mesafe ölçüm metodlarına dayanan çok kriterli karar verme metodu geli¸stirildi ve karar verme problemindeki bir uygulaması sunuldu. Bölüm 6'da elde edilen sonuçlarla ve gelecekte planlanan çalışmalarla ilgili bazı açıklamalar yapıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six sections. In Section 1, detailed literature review and motivation of the thesis are presented. In Section 2, definitions of fuzzy set, complex fuzzy set, and some of their generalizations are given with their examples. In Section 3, the concept of hesitant complex neutrosophic sets is introduced a score and accuracy functions for hesitant complex neutrosophic elements are defined. In Section 4, Hamming, Euclidean and Haussdorf distance measures formulas between two hesitant complex neutrosophic sets are defined and some results are obtained. Also, weighted distance measures between two hesitant complex neutrosophic sets are introduced. In Section 5, a multiple criteria decision-making method based on the proposed distance measures is developed and its application in decision making problem is presented. In Section 6, it is made some explanations about the obtained results and works to be planned in the future.