Hipoklorit iyonuna duyarlı kemilüminojenik bir belirteç
A hipocloride ion sensitive chemiluminogenic marker
- Tez No: 727845
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ALGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Reaktif oksijen türleri düşük yoğunlukta olduğu zaman, enfeksiyonlara karşı savunma, kanser hücrelerini öldürme gibi avantajları vardır. Yaşlanma, inflamasyon ve radyasyon gibi dış etkenlere maruz kalma sonucunda oksidatif denge bozularak Reaktif Oksijen Türleri (Serbest radikaller) artar ve DNA, proteinler, nükleik asitler ve membran lipidlerinde oksidatif hasar meydana gelir. Bu hasarlar sonucunda kanser, ateroskleroz, kalpte iskemi vb. ciddi hastalıklara yol açar. Bu tez çalışmasında, suda çözünebilen ve hipoklorit iyonuna duyarlı kemilüminojenik bir bileşiğin 1 tasarımı ve sentezi gerçekleştirilmiştir. Tasarımı ve sentezi gerçekleştirilen bu yeni bileşiğin yapısal karakterizasyonu, fotofiziksel özellikleri ve floresans ve kemilüminesans ışıma yapabilme yeteneği spektroskopik yöntemler (1H NMR, 13C NMR, LCMS, absorbsiyon, emisyon ve kemilüminesans spektroskopileri) kullanılarak aydınlatılmıştır. Belirteç, bünyesinde barındırdığı dihidrofitalizindion tabanlı ünite ile kemilüminesans yapma yeteneğine ve hipoklorit gibi önemli bir reaktif oksijen türüne karşı duyarlılık göstermiştir. Elde edilen belirteç 1 tamamen sulu ortamda çözünerek fizyolojik pH'da hipoklorite karşı çift kanaldan (florojenik ve kemilüminojenik) duyarlı olması bakımından emsallerinden daha üstündür.
Özet (Çeviri)
Low concentration of reactive oxygen species (ROS) can be useful in immune deffence against infections or treatment of cancer cells. As a result of exposure to external factors such as aging, inflammation and radiation, oxidative balance is disrupted, which results in increased ROS levels. This may cause oxidative damage in DNA, proteins, nucleic acids and membrane lipids. Concequently, some pathological conditions including cancer, atherosclerosis, ischemia in the heart etc. may arise. In this thesis, the design and synthesis of a new water soluble chemiluminogenic probe was carried out. Structural characterization and photophysical properties including, absorption, fluorescence and chemiluminescence, were elucidated using spectroscopic methods (1H NMR, 13C NMR, LCMS, absorption, emission and chemiluminescence spectra). It was shown that compound 1 was highly selective and sensitive to hypochlorite ion among many other species since it contains dihydrophthalazinedione unit. Furthermore, it can give dual-channel (fluorogenic and chemilumiogenic) response to hypochlorite, which render 1 highly versatile compared to precedent analogues .