Evaluation of tomato hybrid combinations for fruit cracking
Domates hibrit kombinasyonlarının meyve çatlaması bakımından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 727847
  2. Yazar: OKAN YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA İLBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tohumluk Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Domates (Solanum lycopersicum L.) dünya ve Türkiye'de oldukça yaygın üretilen ve tüketilen sebzelerin başında gelmektedir. Bu tarımsal öneminden dolayı domates bitkisinde çeşitli amaçlar doğrultusunda ıslah çalışmaları sürdürülmektedir. Temel ıslah amaçlarından biri olan meyve kalite özelliğinin artırılması meyve üzerinde oluşabilecek morfolojik sorunların önüne geçmesi şeklinde ifade edilebilir. Bu çalışma ile meyve kalitesinde ciddi bir sorun olan domates meyve çatlamasının meyvenin kendi morfolojik özelliği olan meyve boyu, meyve genişliği, meyve ağırlığı ve meyve sertliği ile ilişkisinin belirlenmesi ve çatlama performanslarının hesaplanması ile çalışmada kullanılan Syngenta firmasına ait beş yüz doksan üç farklı standart tip domates hibrit kombinasyonu ve her bir sırada şahit olarak üç farklı şahidin kullanılması ile çatlama toleransı açısından değerlendirilmesi sağlanmıştır. Tez çalışması boyunca materyallerin yetiştirilmesi ve verilerinin toplanma işlemi, Syngenta firmasına ait Gaziler deneme istasyonunda bulunan serasında Aralık 2020 ve Mayıs 2021 tarihleri arasında tamamlanmıştır. Yetiştiricilik süreci boyunca veri toplama işlemi dört hasat boyunca standart bir şekilde elde edilen tüm meyveler üzerinden tamamlanmış ve elde edilen tüm verilerin ortalama değerleri hesaplanarak beş yüz doksan üç materyalin meyve çatlama indeksleri hesaplanarak diğer meyve morfolojik özelliklerinden elde edilmiş veriler ile SPSS istatistik programı ile korelasyon analizi tamamlanmıştır. Ayrıca yetiştiricilik dönemi boyunca çatlama ile bağlantısının yüksek olduğu bilinen sera için sıcaklık değeri ve bağıl nem oranı verileri de ek olarak toplanmıştır. Tüm veri toplama işlemi tamamlandıktan sonra yüz on dokuz hibrit kombinasyonunun meyve büyüme ve gelişme boyunca çatlamadığı kalan dört yüz yetmiş dört hibrit kombinasyonunun ise farklı oranlarda çatlama gösterdiği ve ardından uygulanan korelasyon analizi neticesinde bu çatlama görülen hibrit kombinasyonlarının meyve maksimum genişliği, meyve minimum genişliği ve meyve ağırlığı ile meyve çatlama indeksi arasında pozitif yönlü korelasyona rastlanmıştır. Ayrıca mevsiminde etkisi doğrultusunda farklılık gösteren gece gündüz sıcaklık farkı ve sera için bağıl nem oranındaki farklılıklarında materyaller üzerindeki çatlama baskısını arttırdığı kanısına varılmıştır. Çalışma sonucu elde edilen veriler doğrultusunda çatlama toleransı yüksek olan yüz on dokuz hibrit kombinasyonunun gerek genetik özelliklerinin etkisiyle, gerekse olumsuz çevre koşullarında yüksek toleransa sahip olmasından dolayı bu materyallerin yüksek kalitedeki meyve özellikleri ile bir sonraki ıslah programında yüksek başarı elde edeceği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma neticesinde şahit çeşitler ile de yapılan kıyaslamalar sonucunda“SYN246, SYN605, SYN146, SYN253 ve SYN109”hibrit kombinasyonları diğer morfolojik verileri ile birlikte bu çeşitlerin bu sezon bazında çatlamaya dayanaklı F1 hibrit adayı önerebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tomato (Solanum lycopersicum L.) is one of the most widely produced and consumed vegetables in the world and Turkey. Due to this high agricultural importance, breeding studies are carried out in the tomato plant for various purposes. Increasing the tomato fruit quality is one of the major breeding purposes which includes reducing the morphological damage of fruit. Fruit cracking is one of the major problems in tomatoes. This study was carried out to reveal the correlation among fruit cracking with other fruit morphological traits such as fruit size, fruit max/min-width, fruit weight, and fruit firmness. This study includes the five hundred ninety-three different standard type hybrid combinations from Syngenta company and three different control hybrids were distributed randomly inside each line and then cracking evaluation with fruit morphological traits were done in the greenhouse of the Syngenta company, located in the Gaziler trial station, between December 2020-May 2021. Data collection, throughout the cultivation process, was completed on all fruits obtained in a standard way during four harvests, and all of the data average values were calculated, and also the fruit cracking indexes were calculated of five hundred ninety-three hybrid combinations. And then, correlation analysis was completed with the data obtained from other fruit morphological characteristics and fruit cracking indexes with the SPSS statistics program. In addition, temperature value and relative humidity data were additionally collected for the greenhouse, which is known to be associated with cracking during the growing period. After the entire data collection process was completed, one hundred nineteen hybrid combinations were classified as no cracking during fruit growth and development, while the remaining four hundred seventy-four tomato hybrid combinations cracked at different rates, and as a result of the correlation analysis was exhibited, the maximum fruit width, minimum fruit width, and fruit weight have a positive correlation between the fruit cracking index. In addition, it was concluded that the differences in temperature between day and night and relative humidity which increase the cracking pressure on the varieties differ in line with the effect of the season in the greenhouse. In line with the data obtained as a result of the study, it has been concluded that one hundred nineteen hybrid combinations with high crack tolerance will achieve high success in the next breeding program with the high-quality fruit characteristics of these hybrid combinations due to the effect of their genetic characteristics and high tolerance in adverse environmental conditions. Also, the result of the experiment with the comparison between control hybrids and hybrid combinations of“SYN246, SYN605, SYN146, SYN253, and SYN109”were defined as promising F1 hybrid cultivars for the related season.