Girdaplı bir yakıcıda dağıtılmış yanma tekniğinin alev stabilizasyonu ve NOx emisyonu üzerine etkileri
The effects of the distributed combustion technique on flamestabilization and NOx emission
  1. Tez No: 727848
  2. Yazar: GÖKTÜRK CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Girdaplı yakıcılar günümüzde farklı endüstriyel alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Girdaplı akışlar ile yanma tepkimelerinin verimliliği arttırılabilmekte ve alev stabilizasyonu sağlanabilmektedir. Yanma işlemleri sonucunda ısı elde edilmekle birlikte aynı zamanda NOX gibi çeşitli kirletici emisyonlar oluşmaktadır. Bu vb. kirletici emisyonlar hava kirliliğine, küresel ısınmaya ve asit yağmurlarına neden olması dolayısıyla canlılar için tehdit oluşturmaktadır. Bu zararları olabildiğince azaltabilmek amacıyla çeşitli sınırlandırmalar getirilmiştir. Yanma işlemi sonucunda oluşan NOX emisyonunu kontrol altına almak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Bu çalışmada bir girdaplı yakıcı modellenmiştir. Yakıcıda metan ve hidrojen hava ile yakılmış ve dağıtılmış yanma tekniğinin alev stabilizasyonu ve NOX üzerine etkileri incelenmiştir. Metan-hava ve %10-%50 arası CO2 seyreltmesi yapılmış hava ile metan yanmasının yanma odasındaki sıcaklık ve NOX emisyonları incelendiğinde yanma odasına verilen CO2 miktarının sıcaklığı ve NOX emisyonunu düşürdüğü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Swirl burners are widely used in different industrial areas nowadays. With eddy flows, the efficiency of combustion reactions can be increased and flame stabilization can be achieved. While heat is obtained as a result of combustion processes, various pollutants such as NOX are also formed. These pollutant emissions pose a threat to living things because they cause air pollution, global warming and acid rain. Various restrictions have been introduced in order to reduce these damages as much as possible. There are various methods to control the NOX emission resulting from the combustion process. In this study, a swirl burner is modelled. Methane and hydrogen were burned with air in the burner and the effects of the distributed combustion technique on flame stabilization and NOX emission were investigated. When the temperature and NOX emissions in the combustion chamber of methane and combustion using CO2 dilution technique between 10%-50% are examined, it is observed that the amount of CO2 introduced to the combustion chamber reduced the temperature and NOX emission.