İri agrega olarak inşaat yıkıntı atığı, ince agrega olarak doğal ve kırma kum kullanılan betonun bazı mühendislik özelliklerinin incelenmesi ve basınç dayanımlarının yapay sinir ağı ile tahmin edilmesi
Investigation of some engineering properties of concrete produced by natural sand and crushed sand as fine aggregate, coarse aggregate obtained from construction wreck waste and estimating the compressive strength by using artificial neural network
- Tez No: 727851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüzde çevresel sorunların başında inşaat atıkları gelmektedir. İnşaat yıkıntı atıkları Türkiye'de vahşi depolama sistemi şeklinde yapıldığından dolayı doğal yapı bozulmakta ve çevre kirliliğine neden olmaktadır. Sürdürülebilirlik açısından bu çalışmada, beton üretiminde iri agrega olarak inşaat yıkıntı atığı kullanılmıştır. Betonda ince agrega olarak doğal kum, kırma kum ve doğal-kırma kum kombinesi kullanılarak beton üretilmiştir. Üretilen betonların işlenebilme, basınç, yarmada çekme, aşınma direnci ve kılcal su emme özellikleri incelenmiştir. Ayrıca basınç dayanımı betonu oluşturan bileşen miktarlarının yapay sinir ağında parametre olarak kullanılarak tahmin edilebilmesi üzerine kurgulanmıştır. Karışım dizaynı yapılırken hedef beton dayanımı C20 olarak belirlenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda hedeflenen sonuçlara büyük çoğunlukla ulaşılmıştır. Ayrıca kırma kum kullanılarak üretilen betonun doğal agrega ile üretilen betona göre durabilitesinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Geliştirilen yapay sinir ağının tahmini basınç dayanım sonuçları ile deneysel yöntemler kullanılarak alınan sonuçlar ile 0,93779 oranında doğruluk payına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, construction waste is one of the leading environmental problems. Since construction debris wastes are made in the form of a wild storage system in Turkey, the natural structure deteriorates and causes environmental pollution. In terms of sustainability, in this study, construction debris waste was used as coarse aggregate in concrete production. Concrete was produced by using natural sand, crushed sand and natural-crushed sand combination as fine aggregate in concrete. The workability, compression strength, splitting shrinkage, abrasion resistance and capillary water absorption properties of the produced concrete were investigated. In addition, the compressive strength is built on the ability to predict the amount of components that make up the concrete by using them as parameters in the artificial neural network. While designing the mixture, the target concrete strength was determined as C20. As a result of the experimental studies, the targeted results were mostly achieved. In addition, it has been determined that the durability of the concrete produced using crushed sand is higher than the concrete produced with natural aggregate. The estimated compressive strength results of the developed artificial neural network and the results obtained by using experimental methods have reached an accuracy rate of 0.93779.