Elektrikli araç şarj istasyonlarının enerji yönetimi
Energy management of electric vehicle charging stations
- Tez No: 727849
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Elektrikli araçları içten yanmalı araçlardan ayıran en üstün özellik, fosil yakıt yerine elektrik enerjisini kullanmalarıdır. Elektrikli araç bataryaları, fosil yakıtlı araçların yakıt depoları gibi kısa sürede doldurulamadığından (şarj edilemediğinden) bu ihtiyacın karşılanması için şarj istasyonlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Elektrikli araçlara olan talep her yıl artarak devam etmektedir. Artan talebi karşılamak için şarj istasyonlarının sayısı da artmaktadır. Şarj ihtiyacının belirlenmesi ve buna uygun şarj istasyonlarının alt yapısının hazırlanması ise elektrikli araç özelliklerinden kullanıcıların tercihleri de dâhil olmak üzere çok farklı ve birçok faktöre bağlıdır. Bu çalışmada elektrikli araç kullanıcılarının şarj talebinin meskenlerde veya kamusal şarj noktalarında karşılanması durumları incelenmiştir. Bunun için meskenlerde ve kamusal alanlarda ihtiyaç duyulan şarj talebi gerçek ve istatistiksel veriler üzerinden Monte Carlo Simülasyonu ile modellenmiştir. Farklı şarj modları ve nüfus oranları için şarj ihtiyacının pik yük ve toplam yük değişimleri incelenerek günlük şarj ihtiyacının enerji yönetimi gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda şarj talebinin evde şarj yerine kamusal alanda daha düşük pik yükte karşılanabileceği, kamusal alanda dengeli bir şarj talebinin olacağı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Electric vehicle use electrical energy instead of fossil source fuel that this is most prominent between electric vehicle and internal combustion engine. Since electric vehicle batteries cannot be filled (charged) in a short time like the fuel tanks of fossil fuel vehicles, charging stations are needed to meet this charging demand. The sales of Electric Vehicles continues to increase every year. The number of charging stations is also increasing to meet this request. The determination of the charging demand and the preparation of the infrastructure of the charging stations depend on many different and many factors from specifications of electric vehicles to including the users habits. In this study, the situation of meeting the charging demand of users in residences or public charging points has been examined. For this, the charging demand power in residences and public spaces is modeled with Monte Carlo Simulation over real and statistical data. For different charging modes and penetration rates, the peak load and total load changes of the charging requirement were examined and the energy management of the daily charging requirement was realized. As a result of the study, it has been shown that the charging demand can be met at a lower peak load in the public area instead of charging at home, and there will be a balanced charging demand in the public area.