Gebelerin COVID-19 korku düzeyinin, ruhsal durum ve gebelik takip süreci üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluatıon of the COVID-19 fear level of pregnancy on the mental status and the pregnancy follow-up
- Tez No: 727898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU İLKE YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Gebelik döneminin doğası gereği bireyler üzerinde yüksek baskı vardır. Bu, COVID-19 gibi korku duyulan başka bir durum ile birleştiğinde gebelerde depresyon ve anksiyete durumlarına neden olabilir. Bu çalışmanın amacı gebelerin COVID-19 korku düzeyinin, ruhsal durum ve gebelik takip süreci üzerine etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu çalışma 15.06.2021-15.12.2021 tarihleri arasında Konya Şehir Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğine başvuran toplam 209 gönüllü birey ile yapıldı. Çalışmaya daha önceden herhangi bir psikiyatrik hastalık tanısı almış olan ve buna bağlı ilaç kullanan gebeler dahil edilmedi. Sosyodemografik özellikler, gebelik bilgileri, gebelik takiplerine uyumu değerlendiren; COVID-19 Korku Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeğini içeren anket formu kullanıldı. Bulgular: Çalışmamıza katılan bireylerin yaş ortanca değeri 26 yıldır (minimum 17, maksimum 41 yıl).
Özet (Çeviri)
Aim: Due to the nature of the pregnancy period, there is a high pressure on individuals. This, combined with another feared condition such as COVID-19, can cause depression and anxiety in pregnant women. The aim of this study is to evaluate the effect of the COVID-19 fear level of pregnant women on their mental state and pregnancy follow-up. Material and Method: This descriptive and cross-sectional study was conducted with a total of 209 volunteers who applied to the Konya City Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic between 15.06.2021 and 15.12.2021. Pregnant women who were previously diagnosed with any psychiatric disease and were using drugs related to it were not included in the study. The study was carried out with a questionnaire including sociodemographic characteristics, pregnancy information, compliance with pregnancy follow-ups, COVID-19 Fear Scale, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory. Results: The median age of the individuals participating in our study is 26 years (minimum 17, maximum 41 years).