İntrauterin gelişme kısıtlılığı tanısı alan gebelerde maternal serum gasdermin D düzeylerinin araştırılması
Investigation of maternal serum gasdermin D levels in pregnant women diagnosed with intrauterine growth restriction
  1. Tez No: 727899
  2. Yazar: BERNA BUSE KOBAL PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MUHCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmada, gebelikte, üçüncü trimesterde maternal serum gasdermin D (GSDMD) düzeyi ile intrauterin gelişme kısıtlılığı (IUGR) arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Prospektif kesitsel olarak tasarlanan bu çalışma, Ocak 2022 ile Mayıs 2022 tarihleri arasında hastanemizin kadın doğum polikliniğine başvuran IUGR tanısı almış olan 40 gebe ile bu gebeler ile maternal yaş, gebelik haftası ve vücut kitle indeksi (VKİ) açısından eşleştirilmiş normal sağlıklı 40 gebe olmak üzere toplam 80 gebe üzerinden dizayn edildi. Çalışmaya dahil edilen gebelerin yaşı, doğum haftaları, doğum yöntemi, yenidoğan ölçümleri (ağırlık, boyu, apgar skorları), tahmini fetal ağırlık, fetal biyometrik ölçümler, obstetrik doppler değerleri kaydedildi. IUGR tanısı almış olan grup ile normal sağlıklı gebelerin oluşturduğu kontrol grubu maternal serum Gasdermin D düzeyleri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Her iki grup yaş ortalaması, VKİ, parite, doğum şekli, açısından benzerdi (p>0,05). IUGR olan grupta umblikal arter doppler (UAD) PI ve S/D, kontrol grubuna göre yüksekken, RI açısından fark yoktu (p=0,000, p=0,000, p=0,187, sırası ile). Kontrol grubunda BPD, AC, FL, TFA, doğum haftası, doğum ağırlığı, doğum boyu, 1. ve 5.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we intended to investigate the relationship between the level of maternal serum gasdermin D (GSDMD) and intrauterine growth restriction (IUGR) during the third trimester of pregnancy. Material and method: This prospective cross-sectional study was designed on a total of 80 pregnant women, of whom 40 who were diagnosed with IUGR and had applied to the obstetrics clinic of our hospital between January 2022 and May 2022, and 40 normal healthy pregnant women who were matched in terms of maternal age, gestational week and body mass index (BMI). Values such as age, birth weeks, delivery method, newborn measurements (weight, height, apgar scores), estimated fetal weight, fetal biometric measurements, and obstetric doppler values of the pregnant women included in the study were recorded. The group diagnosed with IUGR and the control group consisting of normal healthy pregnant women were compared in terms of maternal serum Gasdermin D levels. Results: Both groups were similar in terms of mean age, BMI, parity and type of delivery (p>0.05). While umbilical artery Doppler (UAD) PI and S/D were higher in the IUGR group compared to the control group, there was no particular difference in terms of RI (p=0.000, p=0.000, p=0.187, respectively).