Atrofik akne skarları olan, orta ve şiddetli akne vulgaris hastalarında oral isotretinoin tedavisinin skar şiddeti, boyutu, cilt kalınlığı ve elastisitesine olan etkisinin shear-wave elastografi ile incelenmesi
Investigation of the effect of oral isotretinoin on clinical severity,skin thickness, and elasticity in patients with moderate to severe acne vulgaris and atrophic acne scars by shear-wave elastography
  1. Tez No: 727905
  2. Yazar: CEMRE BÜŞRA TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ESRA KOKU AKSU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Akne skarları; akne vulgaris (AV)'in sık görülen bir komplikasyonudur. Hem akne hem de akne skarına yaklaşımda, AV'in erken ve etkili tedavisi anahtar rol oynamaktadır. Oral isotretinoin (Oİ), orta ve şiddetli AV'nin tedavisinde tüm dünyada yaygın olarak tercih edilen bir ajandır. Bugüne kadar topikal retinoidlerin atrofik akne skarlarının tedavisinde de etkili olabileceği gösterilmiştir. Ancak literatürde Oİ'nin atrofik skarlar üzerindeki etkinliğini objektif verilerle inceleyen bir çalışma yoktur. Son yıllarda gelişen sonoelastografi teknolojisi sayesinde cilt ve subkutan dokunun elastisitesi hakkında kantitatif, objektif ve güvenilir bir inceleme sağlanabilmektedir. Bu çalışmada Oİ'nin atrofik akne skarına etkilerinin detaylı ve objektif bir değerlendirmesi için atrofik akne skarı olan orta ve şiddetli AV hastalarında; AV şiddeti, atrofik skar evresi, skar boyutu (SB), dermis ve subkutan doku kalınlığı (SDK) ve skar ve subkutan doku elastik modül (EM) değişimi klinik gözlem ve SWE ile araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma dizaynı; tek merkezli, prospektif ve gözlemsel olarak planlandı. Etik kurul onayı alındı. Kasım 2021–Ocak 2022 tarihleri arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği'ne başvuran, klinik olarak atrofik akne skarlarının eşlik ettiği, orta ve şiddetli AV tanısı alan ve standart dozdan Oİ başlanması planlanan 30 hasta araştırmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri kaydedildi. Tedavinin 0. ve 90. günlerinde, her hastanın AV ve skar şiddeti; global akne derecelendirme sistemi (GADS), Goodman ve Baron Kalitatif Global Skar Derecelendirme Sistemi (GADS) ile değerlendirildi. Aynı günlerde, hastaların sağ ve sol yanaklarında dermis kalınlığı (DK), SDK, SB, skar ve subkutan doku EM'si aynı deneyimli radyolog tarafından SWE ile ölçülüp, kaydedildi. Sonuçlar uygun istatistiksel yöntemlerle incelendi. xiii Bulgular: Katılımcıların %70,0'ı kadın ve ortalama yaş 21,23±3,90 (min: 18, maks: 36) yıldır. Tedavi ile GSDS evrelerindeki değişim incelendiğinde istatistiksel olarak anlamlı bir iyileşme hali gözlenmiştir (p: 0,029). GSDS evrelerinde sağlanan ortalama iyileşme oranı %42,5 olarak saptanmıştır. Şiddetli skarı temsil eden evre 4 grubunda anlamlı bir düşüş gerçekleşirken, sırasıyla maküler ve hafif şiddette skarı ifade eden evre 1 ve 2 gruplarında anlamlı bir artış izlenmiştir. Tedavinin 0. ve 90. günlerindeki GADS skorları sırasıyla; 34,60±6,65 ve 22,93±7,54 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Acne scar is a common complication of acne vulgaris (AV). Early and effective treatment of AV has a crucial role in managing both acne and acne scarring. Oral isotretinoin (OI) is a widely preferred agent in treating moderate and severe AV all over the world. To date, it has been shown that topical retinoids can also be effective in the treatment of atrophic acne scars. However, there is no study in the literature evaluating the effectiveness of OI protocol on atrophic scars with objective data. With the developing sonoelastography technology in recent years, a quantitative, objective, and reliable examination of the elasticity of the skin and subcutaneous tissue can be provided. In this study, for a detailed and objective evaluation of the effects of OI on atrophic acne scars, we investigate the AV severity, atrophic scar grade, scar size (SS), dermis and subcutaneous tissue thickness (STT), and changes in scar and subcutaneous tissue elastic modulus (EM) in moderate and severe AV patients with atrophic acne scars by clinical observation and SWE. Materials and Methods: It was designed as a single-center, prospective and observational study. Ethics committee approval was obtained. Thirty patients who applied to the Istanbul Training and Research Hospital, Dermatology Department, between November 2021 and January 2022 diagnosed with moderate and severe AV accompanied by atrophic acne scars were included in the study. Demographic characteristics of the patients were recorded. We started the OI with a standard dose regime. On days 0 and 90 of treatment, each patient's AV and scar severity; were evaluated with the global acne grading system (GAGS) and the Goodman and Baron Qualitative Global Scar Rating System (GSRS). On the same days, the dermal thickness (DT), STT, SS, scar, and subcutaneous tissue EM on the right and left cheeks xv were measured by the same experienced radiologist with SWE. The results were analyzed by appropriate statistical methods. Results: The mean age was 21.23±3.90 (min: 18, max: 36) years, and 70.0% of the participants were female. The change in GSRS stages with treatment was observed statistically significant improvement (p: 0.029). The average recovery rate in GSRS stages was found as 42.5%. While a significant decrease was observed in the grade 4 group (severe scar), a significant increase was observed in grade 1 (macular scar) and 2 (mild scar) groups. The GAGS scores on the 0th and 90th days of the treatment were calculated as, respectively, 34.60±6.65 and 22.93±7.54.