Genç elit bisikletçilere uygulanan fonksiyonel eşik güç antrenmanlarının güç ve kuvvet parametreleri üzerine etkisi
The effect of functional threshold power trainings applied to young elite cyclists on power and strength parameters.
- Tez No: 727917
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Genç elit bisikletçilere uygulanan fonksiyonel eşik güç antrenmanlarının güç ve kuvvet parametreleri üzerine etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Genç elit düzeydeki 24 bisiklet sporcusu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmamızda Fonksiyonel eşik antrenman grubu ve Geleneksel antrenman grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Fonksiyonel eşik antrenman grubu (FAG) n:12 (yaş 17 yıl, boy 1.73±8.5 m., vücut ağırlığı 64,87±10,4 kg. ve spor yaşları 4,6±1,3), Geleneksel antrenman grubu (GAG) n:12 (yaş 17 yıl, boy 1.73±8,81 m., vücut ağırlığı 58.8±9,1 kg. ve spor yaşları 4.1) olarak belirlenmiştir. Her iki gruba da ön-son test olmak üzere 30 sn. anaerobik güç testi, 20 dk. FTP aerobik güç testi, 40 km. dayanıklılık ve kuvvet testleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 24.0 programında Grup içi paired t testi ve gruplar arası independent t testi kullanılarak elde edilen veriler karşılaştırılmıştır. Bulgular: Geleneksel antrenman grubu anaerobik güç, 20 dk. FTP aerobik güç, 40 km. dayanıklılık ve kuvvet ön-son test değerlerinde gelişme bulunurken Fonksiyonel eşik antrenman grubu anaerobik güç, 20 dk. FTP aerobik güç, 40 km.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to examine the effect of functional threshold power training applied to young elite cyclists on power and strength parameters. Method: 24 young elite level cyclists participated voluntarily. In our study, it was divided into two groups as Functional threshold training group and Traditional training group. Functional threshold training group (FAG) n:12 (age 17 years, height 1,73±8,5 m., body weight 64,87±10,4 kg. and sports age 4,6±1,3), Traditional training group (GAG) ) n:12 (age 17 years, height 1,73±8,81 m., body weight 58,8±9,1 kg. and sports age 4,1). 30 sec Anaerobic power test, 20 min FTP aerobic power test, 40 km. endurance and strength tests were applied to both groups as pre-post test. The obtained data were compared with the data obtained by using the within-group Paired T test and the between-group Independent T test in the IBM SPSS Statistics 24.0 program. Results: Traditional training group; Anaerobic power, 20 min FTP aerobics power, 40 km. endurance and strength pre-post test values improved. Functional threshold training group; Anaerobic power, 20 min FTP aerobic power, 40 km.