Profesyonel yol bisikletçilerinde akut aerobik egzersize plazma pentraksin-3 ve büyüme farklılaşma faktörü-15 cevabı
Plasma pentraxin-3 and growth differentiation-15 response to acute aerobic exercise in professional road cyclists
  1. Tez No: 672674
  2. Yazar: ALPASLAN KISINMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAZ BELVİRANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, dayanıklılık sporcusu olan elit ve genç erkek bisikletçilerde fiziksel ve psikolojik olarak yüksek yoğunluklu egzersiz olan ulusal ve uluslararası müsabakalar öncesinde ve sonrasında plazma pentraksin-3 (PTX-3), büyüme faklılaşma faktörü-15 (GDF-15), interlökin-6 (IL-6) ve tümör nekroz faktör-α (TNF-α) konsantrasyonlarını değerlendirmekti. Çalışmaya 8 genç erkek ve 8 elit erkek bisiklet sporcusu katıldı. Çalışmamız ulusal ve uluslararası iki yarış sırasında yapıldı. 1.yarış 116,4 km, 2. yarış ise 122,5 km mesafede idi. Sporculardan yarış öncesi, yarıştan hemen sonra, yarıştan sonra 1. saatte ve 3. saatte kan numuneleri alındı. Alınan örneklerde PTX-3, GDF-15, IL-6 ve TNF-α seviyeleri ELISA yöntemiyle analiz edildi. PTX-3 seviyesi elit sporcularda müsabakadan 3 saat sonra 1. saate göre düşüktü (P0,05). Sonuç olarak, profesyonel yol bisikletçilerde müsabakaya yanıt olarak GDF-15 ve IL-6 seviyelerinde önemli değişiklikler gösterirken, PTX-3 ve TNF-α seviyeleri değişmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to evaluate plasma pentraxin-3 (PTX-3), growth differentiation factor-15 (GDF-15), interleukin-6 (IL-6) and tumor necrosis factor-α (TNF-α) concentrations before and after national and international competitions, which are physically and psychologically high intensity exercise for elite and young male cyclists who are endurance athletes. Eight young boys and 8 elite male cyclists were participated in the study.Our study was performed during two national and international races.The first race was 116.4 km and the second race was 122.5 km.Blood samples were taken from the athletes before the competition, immediately after the race, 1st hour after the race and 3rd hour after the race. PTX-3, GDF-15, IL-6 and TNF-α levels were analyzed in the samples by ELISA method. PTX-3 level in elite athletes was lower 3 h after the competition than in the 1st h (P 0.05). As a result, in the professional road cyclists, GDF-15 and IL-6 levels significantly changed in response to the competition, while PTX-3 and TNF-α levels remained unchanged.