Yeni bir finansman tekniği factoring
- Tez No: 72792
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALEDDİN ATAMANALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ YENİ BÎR FİNANSMAN TEKNİĞİ FACTORING Şinasi ERGİN Danışman: Prof.Dr.Celaleddin ATAMANALP 1998- SAYFA: 145 Jüri : Prof.Dr.Celaleddin ATAMANALP Alacakların yönetimi konusunun uzmanlara bırakılması fikri tarihin çok eski devirlerine dayanmaktadır. Factoring'in ilk örneklerinde hizmetler sadece zengin tüccarların mallarını satmak, tüccar ve alıcılara çeşitli hizmetler vermekten ibaret iken daha ileri tarihlerde bu rol tam bir ticari mümessillik ha line gelmiştir. Daha sonra sektörde ilk olarak 18.yüzyılda finansman anlamında faaliyette bulunan Factoring şirketi kurularak sektörün mali rolü ortaya çık mıştır. Zamanla Factoring işletmelerinin sermayelerinin artması sonucu tüccar ları malın satış bedellerini ön avans olarak istemeye yöneltti. Modern Facto ring'in ortaya çıkması 20. yüzyılın son çeyreğinde gerçekleşti. Sektörün geli şimi ve özellikleri ülkelere göre farklılıklar gösterdi. Modern Factoring'in or taya çıkmasıyla birlikte finansman işlevi sadece sektörün fonksiyonlarından birisi haline geldi. Önceleri sadece tekstil piyasasında faaliyet gösteren sektör daha sonra ticari hayatın tüm dallarında yaygın bir biçimde faaliyete geçmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Ph.D.THESIS A NEW FINANCIAL TECHNIQUE FACTORING Şinasi ERGİN Supervisor: Prof.Dr.Celaleddin ATAMANALP 1998 - PAGE: 145 Jury : Prof.Dr.Celaleddin ATAMANALP The idea leaving the direction of credits to the expert of the topic has been built on the very old ages of the history. Never the less to services in the first samples of Factoring were only consist of selling the goods of the rich merchants, from this part went to a complete commercial agency. Afterwards the Factoring Company activated in financial role, in the sector in the 18 th century, firstly promoted and so its financial role came out. The result of increasing the capitals of the Factoring enterprises in the future turned towards the merchants to request the purchasing prices as front a dunces. The coming-out of the Modern Factoring was realigned in the last quarter of the 20 th century. The development of the sector and its peculiarities treated diversities according to the countries. After wards from coming-out of the Modern Factoring, financial function come only one of the functions of the sector. At the beginning, the sector activated only in textile, activated widely in all branches of the commercial life then.