Kruskal-Wallis testine alternatif olarak normal skor testleri ve bir uygulama
  1. Tez No: 72791
  2. Yazar: MUSTAFA BÜTE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KRUSKAL-WALLIS TESTİNE ALTERNATİF OLARAK NORMAL SKOR TESTLERİ VE BİR UYGULAMA Mustafa BÜTE Danışman: Yrd. Doç. Dr. Erkan OKTAY 1998, Sayfa: 100 Jüri: Prof. Dr. Şule ÖZKAN Yrd. Doç. Dr. Erkan OKTAY Yrd. Doç. Dr. Üstün ÖZEN Bu çalışmada c-örnek normal skorlar testinin mahiyeti hakkında bilgi verilmiş ve alternatifi olduğu testlerle birlikte bir uygulama yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, tek-yönlü varyans analizinin teorisi ortaya konulmuş ve sözkonusu test ayrıntılı olarak örneklerle açıklanmıştır. İkinci bölümde, Kruskal-Wallis testi örneklerle açıklanmıştır. Sözkonusu çalışmanın üçüncü bölümünde, c-örnek normal skor prosedürü teorik olarak izah edilmiştir. Ayrıca Kruskal-Wallis testi ile c-örnek normal skor testi mukayese edilmiştir. Dördüncü bölümde ise, Aşkale Çimento fabrikasındaki dört işçi grubunun iş verimleri izah edilen söz konusu metotlar yardımıyla mukayese edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS C-SAMPLE NORMAL SCORES TESTS AS AN ALTERNATIVE TO KRUSKAL -WALLIS TEST AND AN APPLICATION Mustafa BUTE Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Erkan OKTAY 1998, Page: 100 Jury: Prof. Dr. Sule OZKAN Assoc. Prof. Dr. Erkan OKTAY Assoc. Prof. Dr. Ustun OZEN In this study, it has been given some information on c-sample normal scores tests and its alternatives, and performed an application by using these tests. In the first chapter, the theory of one-way variance analysis has been explained with detailed examples. In the second chapter, Kruskal-Wallis test, an alternative for one-way variance analysis, has been analyzed. In the third chapter, c-sample normal scores procedure has been described step by step. Moreover, the Kruskal-Wallis test and c- sample normal scores test have been compared. In the last chapter, by performing an application in Aşkale Cement Factory, work efficiency of four groups of workers have been compared with the tests explained in this study.