Polikistik over sendromlu kadınlarda sirkadiyen melatonin ritmi ile uyku, beslenme ve yeme davranışları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The assesment of the relationship between circadian melatonin rhythm and sleep, nutrition and eating behaviours in women with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 727939
- Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE GEZMEN KARADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 325
Özet
Bu araştırma; PKOS'lu kadınlarda günlük melatonin ritmi ile beslenme durumu ve davranışları, uyku kalitesi, depresyon, metabolik bozukluklar arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesine yönelik kesitsel tasarımda bir araştırmadır. Doğurgan çağdaki kadınlarda yürütülen bu araştırmaya 33 PKOS'lu ve 33 sağlıklı olmak üzere 66 kadın dahil edilmiştir. Kadınların beslenme davranışları, diyetle enerji ve besin ögesi alımları, fiziksel aktivite düzeyleri, uyku ve duygu durumları, sirkadiyen tercihleri anket formu aracılığıyla değerlendirilmiş ve ayrıca antropometrik ölçümleri, kan ve tükürük örnekleri alınmıştır. Elde edilen veriler, BKİ gruplarına göre analiz edilmiştir. Sonuç olarak fazla kilolu/obez sağlıklı kadınlara kıyasla PKOS'lu kadınlarda ÜFYO Kontrolsüz Yeme puanının daha yüksek olduğu (p0,05) bulunmuştur. PKOS'lu kadınlarda Fertilite Diyet Skorunun toplam protein skoru daha yüksek ve diyetle posa alımı (gram/gün) daha düşüktür (p0,05) bulunmuştur. PKOS'lu kadınlarda günlük melatonin ritmi ile uyku kalitesi, depresyon ve bilişsel kısıtlama davranışı arasında anlamlı ilişkilerin olduğu görülmesine rağmen (p0,05). Sonuç olarak PKOS'lu kadınlarda melatonin düzeylerinden bağımsız olarak anormal bir melatonin ritim olabileceği düşünülmüş olup; ileriki çalışmalara ihtiyaç olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is a cross-sectional study to evaluate the relationships between daily melatonin rhythm and nutritional status and behaviors, sleep quality, depression, and metabolic disorders in women with PCOS. This study, which was conducted in women of childbearing age, included 66 women, 33 with PCOS and 33 healthy. The women's nutritional behaviors, dietary energy and nutrient intakes, physical activity levels, sleep and mood states, and circadian preferences were evaluated through a questionnaire, and anthropometric measurements, blood and saliva samples were also taken. Obtained data were analyzed according to BMI groups. As a result, it was found that TFEQ Uncontrolled Eating score was higher in women with PCOS compared to overweight/obese healthy women (p0,05). Total protein score of Fertility Diet Score is higher and dietary fiber intake (gram/day) is lower in women with PCOS (p0,05). Although significant correlations were observed between daily melatonin rhythm and sleep quality, depression and cognitive restriction behaviour in women with PCOS (p0,05). As a result, it was thought that there may be an abnormal melatonin rhythm independent of melatonin levels in women with PCOS, and it was revealed that further studies are needed.