Enflasyonun finansal tablolar üzerindeki etkileri ve bu etkileri giderici bir tedbir olarak enflasyon muhasebesi
The Effects of inflation on the financial statements and inflation accounting as a measure for remedying these effects
- Tez No: 72794
- Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS KİSHALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ENFLASYONUN FİNANSAL TABLOLAR ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ VE BU ETKİLERİ GİDERİCİ BİR TEDBİR OLARAK ENFLASYON MUHASEBESİ Serap GEYİK Danışman Prof. Dr. Yunus KİSHALI 1998, Sayfa: 126 Jüri Prof. Dr. Yunus KİSHALI Özellikle son yıllarda şiddetini gittikçe artıran enflasyon, diğer ekonomik birimleri olduğu gibi, işletme birimlerini de büyük ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle, enflasyonun işletmeler üzerinde oluşturduğu etkinin yakından izlenmesi ve gerekli önlemlerin alınması zorunludur. Bunun için de işletmeyle ilgili birimlere, işletme hakkında ihtiyaç duydukları bilgileri vermek zorunda olan muhasebenin bu amacı gerçekleştirecek nitelikte olması gerekir. Oysa geleneksel muhasebe değerlemede maliyet ilkesinden hareket etmekte ve para değerinin değişmez olduğu varsayımı altında işlemlerini sürdürmektedir. Bu ise, enflasyon ortamında muhasebenin işlevlerini tam olarak yerine getirememesine ve işletme ilgililerinin gereksinimlerine yanıt verememesine yol açmaktadır. Enflasyon olayı günlük yaşamımızın bir parçası haline gelmiş olduğundan, firmaların enflasyon içerisinde faaliyetlerini normal bir biçimde sürdürmelerine olanak verecek yeni bir muhasebe sistemine gereksinme vardır. Bu gereksinmeye yanıt verecek muhasebe sistemi ise, enflasyon muhasebesidir. Bu çalışmanın konusu, fiyat hareketlerinin işletme yönetiminin temel veri kaynağı olan muhasebe ve onun ürettiği finansal tablolar üzerindeki etkilerini ve etkileri giderebilecek enflasyon muhasebesi yöntemlerini incelemek ve Türkiye'de uygulanabilirliğini araştırmaktır. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, finansal tablolar ile ilgili genel bilgiler açıklanmıştır, ikinci bölümde enflasyon kavramı ve enflasyonun temel finansal tablolar üzerindeki etkileri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, tarihi maliyetlere dayalı muhasebenin enflasyon karşısındaki yetersizliği ve enflasyon muhasebesi yöntemlerinden genel fiyat düzeyi muhasebesi üzerinde durulmuştur. Ayrıca ülkemizde enflasyon muhasebesiyle ilgili yasal düzenlemelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE EFFECTS OF INFLATION ON THE FINANCIAL STATEMENTS AND INFLATION ACCOUNTING AS A MEASURE FOR REMEDYING THESE EFFECTS Serap GEYİK Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Yunus KİSHALI 1998, Page: 126 Jury : Assoc. Prof. Dr. Yunus KİSHALI Inflation which increased intensity especially last years, has affected all other economics units as business units. Therefore, it must be necessary to follow the effect of inflation on business closely, and the proper steps must be taken. For this reason, accounting that has to give necessary information to related business units should have enough qualiticafion to realize this purpose. But, traditional accounting use cost basis in appreciation and works under the hypothesis that money value cannot change. This leads to accounting not to having its own functions and meeting business needs properly. Inflation phenomenon, a part of our daily life, requires a new accounting system which provides some conditions for firms to continue its normal business. This is inflation accounting that response to the needs. The subject of this study is to examine accounting which is the main source of data of price movements and business management, the effect of inflation on and accounting methods to get rid of this effect from financial statements produced by accounting and the applicability of this methods in Turkey. This study consists of three chapter. In the first, the general information about financial statements are given. In the second, inflation concept and its effect on financial statements are outlined. Finally, the inefficiency of historical cost accounting against inflation and general price level accounting which is one of the inflation accounting systems are evaluated. Furthermore, the legal arrangements about inflation accounting in Turkey is given.