Yoğun bakım ünitelerinde santral kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonlarını önlemede hemşire merkezli algoritmanın etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of nurses-driven algorithm in prevention of central catheter-related bloodstream infections in intensive care units
  1. Tez No: 727942
  2. Yazar: AYSUN ACUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım ünitelerinde santral kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonlarını önlemede hemşire merkezli algoritmanın etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, bir müdahale araştırması olarak, T.C. Sağlık Bakanlığı Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Üniteleri'nde 01 Temmuz 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında uygulanmıştır. Araştırma algoritmanın oluşturulmasının ardından üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Hemşireler, araştırmanın müdahale döneminde (01 Temmuz 2021-30 Eylül 2021) algoritma ve araştırmacının danışmanlığı ile birlikte, izlem döneminde (01 Ekim 2021-31 Aralık 2021) ise araştırmacının danışmanlığı olmadan santral venöz kateter bakımı uygulamışlardır. Veriler, hemşire grubuna ilişkin tanıtıcı özellikler formu, hasta grubuna ilişkin tanıtıcı ve tıbbi özellikler formu, algoritma bilgi testi ve algoritma parametreleri izlem formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırma için gerekli izinler alındıktan sonra araştırmaya katılan hemşirelerden onam alınmıştır. Araştırmada sayı, yüzde, Wilcoxon, Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testi değerleri kullanılmıştır. Algoritma çalışması ile yoğun bakım ünitelerindeki enfeksiyonları hızlarında düşüş saptanmıştır. Sonuç olarak, kanıta dayalı klinik rehberlerle hazırlanan hemşire odaklı santral kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonlarını önleme algoritmasının enfeksiyon hızlarını azalttığı görülmüştür. Klinik uygulamada santral kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonlarının azalması nedeniyle yoğun bakım ünitelerinde algoritmanın bir rehber niteliğinde uzun süreli kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of nurse-driven algorithm in preventing central catheter-related bloodstream infections in intensive care units. As an intervention research, the research was conducted by T.C. It was applied between 01 July 2021 and 31 December 2021 in the Intensive Care Units of the Ministry of Health Bilecik Training and Research Hospital. The research was carried out in three stages after the creation of the algorithm. Nurses applied central venous catheter care in the intervention period of the study (July 01, 2021, September 30, 2021) with the algorithm and the researcher's consultation, and in the follow-up period (October 01, 2021-December 31, 2021) without the supervision of the researcher. The data were collected using the descriptive features form for the nurse group, the introductory and medical characteristics form for the patient group, the algorithm knowledge test and the algorithm parameters follow-up form. After obtaining the necessary permissions for the study, consent was obtained from the nurses participating in the study. Number, percentage, Wilcoxon, Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U test values were used in the study. With the algorithm study, a decrease in the rate of infections in intensive care units was determined. As a result, it has been observed that the nurse-driven central catheter-related bloodstream infections prevention algorithm, prepared with evidence-based clinical guidelines, reduces infection rates. Due to the decrease in central catheter-related bloodstream infections in clinical practice, long-term use of the algorithm as a guide is recommended in intensive care units.