Tarihi Kayalar Camii ortamsal titreşim testleri, model kalibrasyonu ve yapısal değerlendirmesi
Ambient vibration tests, model calibration and structural assessment of historical Kayalar Mosque
- Tez No: 727961
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EMRE KARTAL, DOÇ. DR. İBRAHİM SERKAN MISIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tez kapsamında gerçek bir tarihi yığma yapı ele alınmış, yapı duvarlarının düzlemiçi ve düzlemdışı doğrultudaki davranışını temsil edebilecek bir doğrusal olmayan sayısal model oluşturularak çeşitli analizler ile yapısal değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda seçilen tarihi Foça Kayalar Cami yapısının dinamik karakteristikleri saha testleri ile belirlenmiştir. Bu aşamada, çevresel etkilerin yapıda meydana getirdiği düşük genlikli titreşimlerin ölçümüne dayanan Operasyonel Modal Analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. Yapı duvarlarına yerleştirilen ivmeölçerler ile çevresel etkiler altında yapıda meydana gelen titreşim sinyalleri zaman tanım alanında alınarak frekans tanım alanında işlenmiştir. Bu sayede yapının dinamik karakteristiğini yansıtan mod şekilleri ve doğal titreşim frekansları elde edilmiş, makro modelleme tekniği ile oluşturulan katı sonlu elemanlar modeli bu deneysel veriler ile kalibre edilmiştir. Böylece gerçek yapının elastik davranışını mümkün olduğunca temsil eden bir sonlu elemanlar modeli oluşturulmuştur. Sunulan tezin bağlı olduğu araştırma projesi kapsamında benzer yapılar üzerinde yürütülen mekanik test sonuçları kullanılarak doğrusal olmayan malzeme parametreleri tanımlanmıştır. İncelenen tarihi yığma yapı duvarlarının sismik davranışı, doğrusal olmayan statik itme analizi, kinematik analiz ve doğrusal olmayan dinamik analizler ile değerlendirilerek hasar senaryoları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, a real historical masonry building was discussed, a non-linear numerical model that could represent the behavior of the building walls in the in-plane and out-of-plane directions was created and its structural evaluation was carried out with various analyzes. In this context, the dynamic characteristics of the historical Foça Kayalar Mosque structure selected were determined by field tests. At this stage, Operational Modal Analysis techniques based on the measurement of low amplitude vibrations caused by environmental effects in the structure were used. With the accelerometers placed on the building walls, vibration signals occurring in the building under environmental effects are taken in the time domain and processed in the frequency domain. In this way, mode shapes and natural vibration frequencies reflecting the dynamic characteristics of the structure were obtained, and the solid finite element model created with the macro modeling technique was calibrated with these experimental data. Thus, a finite element model that represents the elastic behavior of the real structure as much as possible is constructed. Within the scope of the research project to which the presented thesis is connected, nonlinear material parameters are defined by using the mechanical test results on similar structures. Damage scenarios were obtained by evaluating the seismic behavior of the examined historical masonry walls with nonlinear static pushover analysis, kinematic analysis and nonlinear dynamic analysis.