Ekoturizmin Türkiye orman köyleri kalkınmaları üzerindeki sosyo-ekonomik etkilerinin ölçümü (Artvin- Camili biyosfer rezerv alanı örneği)
Assessing the socio-economic effects of ecotourism activities on local communities (case of Camili biosphere reserve in Turkey)
- Tez No: 259845
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FEHMİ TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Son yıllarda insanların doğal ortamlardan beklentilerinin değişimi sonucu yeni mal ve hizmet talepleri ortaya çıkmıştır. Böylelikle doğal değerlerini kaybetmemiş ülkelerin doğal, kültürel ve tarihi değerlerini sürdürüyor olması, ülkelerin karşılaştıkları ekonomik sorunların aşılmasında ve kırsal alanda istihdam oluşturulmasında, önemli bir etkiye sahiptir. Bu tür yerlere sahip ülkelerin bu kaynaklarından yararlanılması, yörenin önce bölgesel olarak ülkeye oradan da Dünya' ya tanıtılmasını ve ekonomik yönden kalkındırılmasını kaçınılmaz hale getirmektedir.Ormanlarımızda gerçekleştirilecek ekoturizm etkinlikleri, orman köylülerinin düşük olan gelir seviyesinin de yükseltilmesine imkân tanıyacaktır. Ekoturizm faaliyetlerinin temel amaçları, doğal alanlar üzerine turizmin olumsuz etkilerini azaltmak, olumlu etkilerini çoğaltmak ve orman köylüsüne olan faydasını arttırmak şeklinde sıralanabilir.Bu çalışma ile, Artvin ili Borçka ilçesindeki Camili havzası; Uğur, Maral, Efeler, Kayalar, Düzenli ve Camili Köylerinden oluşan 6 orman köyünde uygulanmakta olan GEF-II (Türkiye'nin Küresel Çevre Fonu) projesi kapsamında yürütülen, ekoturizm etkinliklerinden doğrudan ya da dolaylı olarak katkı edinen köylülerle yüz-yüze yapılan anket çalışmaları, bu çalışmanın temel verisini oluşturmaktadır. Günümüzde ormanların korunması, geliştirilmesi ve işletilebilmesi için orman köylülerinin kalkındırılması noktasında, ekoturizmin Camili havzasındaki orman köylerinin kalkınmaları üzerinde etkili olup olmadığını ortaya koymak ve ekoturizm etkinlikleri sonucunda olumsuz etkiler önlemek için plânlama ve yönetim aşamasında hangi hususlara dikkat edilmesi gerektiği amaçları belirtilmiştir.Ekoturizm etkinliği için uygulanan anket sorularında; ekoturizm etkinlikleri öncesi ve sonrası karşılaştırması ile hayvancılıktaki üretim miktarları, tarım ürünlerindeki miktarı, yöre el sanatları kullanımındaki değişim, yıllık gelir miktarları, hayat standartlarındaki değişim ve yakıt kullanımındaki değişim vb. gibi değişkenler; ölçülmeye çalışılmıştır. Anketlerle elde edilen veriler; Yüzde, Khi-Kare, Eşlendirilmiş T Testi ve Wilcoxon çözümlemelerini içeren istatistiki yöntemlerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, people's have emerged in demand for new goods and services as a result of changes. Country?s natural, cultural and historical values continues to be the country overcome the economic problems faced by the community in creating employment in rural areas, has a significant impact. Countries take advantage of these resources, the area's first regional and then to the country as the world. Development and economically be inevitably brings.Eco-tourism activities will take place in our forests. Forests will recognize with low income level of villagers in improving the facilities. The main purpose of eco-tourism activities; natural areas and reduce the negative effects of tourism, to replicate the benefits of forests to improve the peasants in the form can be ordered.The case study area, Camili Biosphere Reserve, is at the northeast part of the Turkey in Artvin, at the Georgia-Turkish border. There is an ongoing ecotourism project by Global Environment Facility. Face-to-face questionnaires with the local people benefited from ecotourism activities directly or indirectly form principal data source of the study. The study aims to explore the consequences of ecotourism activities on the economic developments of forest villages in the watershed.Questionnaires included various aspects including the personal information of respondents, their views and knowledge level on ecotourism activities, emigration from villages to cities, density of road network, production in livestock before and after ecotourism, agricultural production, national household income, living standards, and fuelwood usage. All those aspects were inquired both before and after the ecotourism activities. Data will be analyzed through descriptives, Chi-Square, paired T tests, and Wilcoxon analyses.