Tetrazol içeren yeni Ni(II) ve Pt(II) komplekslerinin sentezi ve DNA ile etkileşiminin incelenmesi
Synthesis of new Ni(II) and Pt(II) complexes including tetrazole and investigation of their interaction with DNA
  1. Tez No: 727960
  2. Yazar: MERVE ULULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez kapsamında 5-aminotetrazol ile 5-bromosalisilaldehit ve 3,5-dibromosalisilaldehitin kondenzasyonu sonucunda iki yeni Schiff bazı ve bunların Ni(II) ve Pt(II) kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen Schiff bazı ve metal komplekslerinin elementel analiz, 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, UV-Vis-GB spektrumları, termal analiz(TGA), molar iletkenlik yöntemleri kullanılarak yapıları aydınlatılmıştır. Ni(II) komplekslerinin oktahedral, Pt(II) komplekslerinin ise karadüzlem geometrik yapıda olduğu tespit edilmiştir. Tüm ligand ve komplekslerin Calf Thymus DNA ile etkileşimleri elektron absorpsiyon spektroskopisiyle araştırılarak bağlanma sabitleri belirlenmiştir. DNA'ya bağlanma sabiti, (5-Br-Sal-Tet) Schiff bazında Kb=2,15x105 ile en büyük değere sahip olduğu belirlenmiştir. Kompleksler içerisinden oktahedral yapıdaki [Pt(5-Br-Sal-Tet)] kompleksinin bağlanma sabiti 2,58x105 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, two new Schiff bases and Ni(II) and Pt(II) which are complexes of them were synthesized as a result of condensation of 5-aminotetrazole with 5-bromosalicylaldehyde and 3.5-dibromosalicyaldeyhde. Sythesized Schiff base and elemental analyse of metal complexes 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, UV-Vis-GB spectrums were revealed by using thermal analysis and molar conductivity methods. It was detected as Ni(II) complexes have octahedral structure on the other hand Pt(II) complexes have square planer geometrical structure. Interaction of all ligands and complexes with Calf Thymus DNA were investigated by using electron absorption spectrocopy and bonding constants were detected. DNA bonding constant ,in the base of (5-Br-Sal-Tet) Schiff, has been detected as the highest value as Kb=2,15x105 . Among the complexes, the bonding constant of the octahedral [Pt(5-Br-Sal-Tet)] complex has been determined as 2,58x105.